3 fakty o podsłuchach

Podsłuch zazwyczaj kojarzy się ze służbami mającymi na celu zapewnienia bezpieczeństwa czy też usługami detektywów, którzy na zlecenie klienta poszukują dowodów zdrady jego małżonka. Jak się okazuje coraz częściej osoby prywatne sięgają po urządzenia nasłuchujące. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tego typu urządzeń, warto zapoznać się z podstawowymi faktami, by nie narazić się na konsekwencje prawne.

1. Podsłuch może być legalny.

W powszechnej świadomości podsłuch jest działaniem sprzecznym z prawem, niemoralnym i sprzecznym z zasadami współżycia społecznego. Okazuje się, że założenie podsłuchu nie zawsze oznacza łamanie prawa, a o legalności decyduje istotna kwestia: sami jesteśmy uczestnikami rejestrowanych rozmów. Zamontowanie urządzenia podsłuchowego w domu lub samochodzie osoby, która sama uczestniczy w rejestracji rozmów, jest z punktu prawnego jak najbardziej legalny. Wykrycie podsłuchów przez osobę trzecią w takim wypadku nie oznacza prawnych konsekwencji dla zamieszczającego podsłuch. Nagrania z własnego domu czy samochodu mogą być istotnym dowodem w wielu sprawach sądowych np. groźby karalna, próba szantażu i w takim wypadku sąd uznaje nagrywanie jako całkowicie legalne. 

agencja detektywistyczna - detektywi pl

2. Nieograniczone możliwości ukrycia podsłuchu

Stosowanie potocznie nazywanych pluskwami urządzeń staje się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób dbających o bezpieczeństwo swojego domu czy firmy, decyduje się na skorzystanie z tych zdobyczy techniki. Dzięki właściwościom urządzeń zasięg mikrofonu wynosi ok. 5-6 metrów a czas jego pracy zależy do rodzaju podsłuchu. Pluskwy działające na akumulatorach zazwyczaj działają 2-3 godzin w trybie ciągłym. Decydując się na podsłuch stale zasilany prądem mamy pewność stałego trybu pracy urządzenia. Wykrywanie podsłuchów może okazać się nie lada wyzwaniem, urządzenie można schować w praktycznie każdym nie wzbudzającym podejrzeń przedmiocie: listwie zasilającej, myszy komputerowej czy nawet w płycie CD. 

Zobacz również  Co warto wiedzieć o rehabilitacji kręgosłupa?

3. Praktyczne zastosowanie podsłuchów

Z urządzeń rejestrujących rozmowy można korzystać legalnie, a co więcej można je wykorzystać w dobrym celu. Bardzo popularne staje się korzystanie z podsłuchu, gdy decydujemy się na zatrudnienie opiekunki do dziecka czy chorego członka rodziny. Rejestrowanie rozmów w takim wypadku pomaga zadbać o bezpieczeństwo i zyskać pewność, że osoba zatrudniona należycie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Zamontowanie pluskwy w mieszkaniu może pomóc w ujęciu sprawcy kradzieży czy też uzyskaniu odszkodowania od ubezpieczyciela. W takim przypadku wykrywanie podsłuchów przez policję, nie tylko nie wiążę się z konsekwencjami prawnymi, ale też w znacznym stopniu może pomóc w poszukiwaniach włamywaczy czy odnaleźć zrabowane mienie zanim trafi w ręce paserów. Podobne praktyki stosowane są w wielu firmach, gdzie nielojalność pracownika może oznaczać poważne straty dla firmy czy nawet bankructwa. Zabezpieczenie przed szpiegostwem przemysłowym również może mieć pozytywne skutki, nie tylko w firmie gdzie założono podsłuch, ale także w tych, do których nieuczciwy pracownik nie zdąży dotrzeć.