5 sposobów na zastosowanie olejków eterycznych
Olejki eteryczne wykorzystywane są do aromaterapii, polega ona na leczeniu zapachem. Olejki pozwalają osiągnąć stan odprężenia i rozluźnienia. Dzięki nim można również zwalczyć niektóre bolesne dolegliwości, taki sposób leczenia staje się coraz bardziej popularny.
Sposób na rozluźnienie się po ciężkim dniu pracy za pomocą olejków eterycznych
Głównych ich zadaniem jest rozluźnienie całego organizmu. Taki stan możemy osiągnąć poprzez masaże, kąpiele z zastosowaniem olejków eterycznych. Masaże z wykorzystaniem tych olejków bardzo dobrze wpływają na układ krążenia, poprawiają go, również korzystnie wpływają na skórę. Dzięki masażom i kąpielą rozluźnieniu podlega cały organizm, również układ nerwowy zostaje ukojony. Podczas aromatycznego masażu skory, olejki dostają się do krwioobiegu, rozchodzą się po całym ciele i rozluźniają go. Bardzo dobrze koi nerwy olejek z drzewa sandałowego, uspokaja i wycisza.
Leczenie różnych dolegliwości olejkami eterycznymi
Podstawą aromaterapii jest leczenie zapachem. Wiele osób decyduje się na taki sposób leczenia. Wyniki badań określają, że ten sposób leczenia daje efekty. Olejek różany wykorzystywany jest przy leczeniu stanów depresyjnych, problemów z zasypianiem, koszmarach sennych, stanach lękowych. Olejki miętowe pomagają zwalczyć bóle menstruacyjne, bóle migrenowe, przeziębienia, zapalenie oskrzeli. Bardzo popularny jest olejek z mięty pieprzowej. Przed użyciem danego olejku należy sprawdzić czy się nie jest na niego uczulonym, należy posmarować nim zgięcie łokcia, jeżeli w ciągu doby nie wystąpi swędzenie czy wysypka, oznacza to że można taki preparat stosować. Podczas leczenia olejkami eterycznymi, należy pamiętać o rozcieńczaniu olejków.
Inhalacje olejkami eterycznymi – sposobem na problemy z zatokami
Z olejku eukaliptusowego, sosnowego czy lawendowego lub też olejku z drzewa herbacianego można przygotować inhalacje na zatkany nos lub chore zatoki. Olejek dodaje się do gorącej wody i najlepiej taki zabieg przeprowadzić nakrywając głowę ręcznikiem. W ten sposób para unosząca się nie będzie uciekała, a chory będzie wdychał lecznicze opary.
Aromatyczne kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych
Oczywiście aromatyczne kąpiele mają również właściwości lecznicze. Dodawane preparaty do kąpieli leczą stany zapalne skóry, mogą być wykorzystywane do łagodzenia podrażnień po ukąszeniach owadów. W takiej kąpieli powinno się pozostać przynajmniej dziesięć minut, poprawia się ukrwienie skóry a także całego ciała. Aromatyczne kąpiele są bardzo dobrym rozwiązaniem po stresującym dniu, pozwalają zapomnieć o problemach i troskach dnia codziennego. W tym celu najlepiej zastosować olejki eteryczne z mięty, drzewa herbacianego, cytryny czy jałowca.
Praktyczne zastosowanie olejków eterycznych w domu
Dobrym sposobem na dezynfekowanie np. gąbki kuchennej jest zastosowanie olejku rozmarynowego lub cytrynowego. Olejki: grejpfrutowy, czy z trawy cytrynowej można wykorzystać do niwelowania brzydkich zapachów z lodówki. Dodaje się kilka kropel takiego olejku do octu podczas mycia lodówki i efekt jest naprawdę zadowalający.