Alternatywa dla zwykłej kawy. Dowiedz się, jakie masz możliwości

Większość z nas zaczyna dzień od filiżanki aromatycznej kawy, która poprzedza śniadanie. Niestety nie jest to zbyt zdrowy styl życia, gdyż coraz częściej słyszy się o szkodliwości kawy. W związku z tym wiele osób całkowicie z niej rezygnuje lub wybiera zdrowszą alternatywę. Możemy bowiem pić zieloną kawę lub inne napoje, które mają działanie pobudzające.

Czym jest zielona kawa? Jakie ma właściwości?

Kiedy kupujemy kawę w ziarnach, są one brązowe, ale nie rosną w takiej postaci. Ziarna są zielone, a my kupujemy takie, które włożono do maszyny służącej do palenia, a następnie ogrzano je do temperatury 200–300°C (https://gemini.pl/grupa-produktow/zielona-kawa). Tak wysoka temperatura sprawia, że zyskały czarny kolor, a przygotowany z nich napar ma mocny i charakterystyczny smak. Kawa traci wartości odżywcze, gdyż zmniejsza się zawartość kwasu chlorogenowego. Zielona kawa są to więc ziarna, których produkcja zakończyła się przed procesem palenia. Poleca się jej picie, gdyż zawiera liczne polifenole, kwas salicylowy, kwas ferulowy i kofeinę. Jest napojem zdrowym jako źródło witamin, między innymi B1, B2, B12, C, kwasu pantotenowego i kwasu foliowego. 5% masy w suchej kawie stanowią składniki mineralne, czyli wapń, fosfor, sód, magnez, potas, cynk, miedź, żelazo i mangan. Sięgają po nią także osoby odchudzające się, gdyż zmniejsza łaknienie. Ma również charakterystyczne dla kawy działanie pobudzające, ale nie podrażnia żołądka. Ze względu na dużą zawartość polifenoli zielona kawa pomaga w usuwaniu metali ciężkich z organizmu, dzięki czemu hamuje powstawanie komórek nowotworowych. W jej składzie znajduje się również kwas salicylowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz działa przeciwgorączkowo.

Zobacz również  Czy trzeba stosować prebiotyki?

Nie tylko zielona kawa. Jakie są inne alternatywy dla czarnego napoju?

Zamiast zwykłej kawy można pić żołędziówkę, którą robi się z gotowanych żołędzi, które następnie się praży i mieli. Napój zawiera dużo magnezu, potasu i fosforu. W odróżnieniu do tradycyjnej kawy, dobrze wpływa na działanie żołądka i śledziony, reguluje zaburzenia żołądkowo – jelitowe oraz wzmacnia układ trawienny. Ma oryginalny smak, a można go poprawić, dodając mleko, miód i przyprawy korzenne. Z palonych ziaren orkiszu robi się kawę orkiszową, która jest polecana przy problemach żołądkowych, ale ma także pozytywny wpływ na serce i układ krążenia. W sklepach znajdziemy także kawę z cykorii, która reguluje przemianę materii i wspomaga odchudzanie, powodując uczucie sytości w żołądku. Poprawia także florę bakteryjną jelit. Nie można także zapomnieć od znanej od dawna kawie żytniej, która jest składnikiem kawy zbożowej i powstaje z palonych ziaren żyta. Zawiera dużo błonnika i pomaga usuwać z organizmu nadmiar cholesterolu. Do kawy zbożowej często dodaje się wyciąg z prażonego korzenia buraka cukrowego, gdyż poprawia jej smak. Kawa z buraka jest bogata w błonnik oraz żelazo i dzięki tym składnikom poprawia metabolizm.

Pyszny i aromatyczna kawa towarzyszy nam każdego dnia, gdyż pobudza i dodaje energii. Musimy jednak pamiętać, że pita w nadmiernych ilościach szkodzi. Warto więc sięgnąć po jej zamienniki, na przykłada zieloną kawę czy napój z cykorii.

Zobacz również  Jak wybrać peeling do ust?

Dodaj komentarz