Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, która ma podłoże alergiczne i występuje u osób o pewnych predyspozycjach genetycznych. Najbardziej dokuczliwe objawy AZS to przede wszystkim suchość skóry oraz bardzo intensywny świąd, a także występujące okresowo zmiany wysiękowe i zapalne. Najczęściej na atopowe zapalenie skóry chorują dzieci, ale zachorować mogą również dorośli. Bardzo często AZS występuje jednocześnie z katarem siennym i astmą. Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są jeszcze do końca poznane, ale wiadomo, że duży wpływ na wystąpienie objawów ma połączenie nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego z wrodzoną nadwrażliwością skóry. Leczenie AZS polega głównie na łagodzeniu objawów. Bardzo dobre efekty przynosi zwłaszcza stosowanie odpowiedniej diety.
Jak wygląda dieta w atopowym zapaleniu skóry?
Dieta w atopowym zapaleniu skóry jest niezmiernie ważna, ponieważ pozwala skutecznie złagodzić objawy. Mamy niemowląt karmionych piersią powinny przede wszystkim unikać spożywania pokarmów alergizujących, takich jak jajka, mleko krowie, pszenica, czy soja. Bardzo ważne jest także to, aby wprowadzanie stałych produktów do diety dziecka nastąpiło po ukończeniu przez nie 6 miesiąca życia. Starsze dzieci także nie powinny spożywać w/w pokarmów, ponieważ z badań wynika, że po ich wyeliminowaniu z diety u ponad 50% dzieci z AZS zauważono złagodzenie objawów. Dieta osób dorosłych borykających się z atopowym zapaleniem skóry także powinna być odpowiednio zmodyfikowana. Podczas przeprowadzanych badań zauważono, że objawy ulegają zaostrzeniu po spożyciu m.in. jabłek, marchwi, czy orzechów lasowych, dlatego zalecane jest wyeliminowanie ich z jadłospisu. Oczywiście trzeba przy tym dbać, aby dieta była odpowiednio zbilansowana i dostarczała wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Dodatkowo o najczęstszych objawach oraz przyczynach AZS można przeczytać na http://tolpa.pl/porady/twarz/atopowe-zapalenie-skory-azs-czii.
Jaka jest rola probiotyków w AZS?
Wyniki najnowszych badań dowodzą, że probiotyki mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania dziecka na AZS. Powinny je przyjmować kobiety w ciąży, w których rodzinie były przypadki atopowego zapalenia skóry. Warto również podawać je noworodkom, ponieważ takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko nawet o 50%. Probiotyki mogą mieć nie tylko działania antyalergiczne, ale również przeciwzapalne. Modyfikują one skład mikroflory jelitowej i ułatwiają prewencję alergii pierwotnej. Okazuje się, że podawanie probiotyków w ciągu dwóch pierwszych lat życia dziecka pozwala rozwinąć mechanizmy antyalergiczne i wykształcić prawidłowo działający ekosystem jelit. U osób z atopowym zapaleniem skóry bariera jelitowa jest bardzo rozluźniona, co ułatwia przenikanie alergenów. Szczelność tej bariery poprawiają probiotyki, a zwłaszcza trzy szczepy, które zostały przebadane na polskich dzieciach – Lactobacillus casei ŁOCK 0900, Lactobacillus casei ŁOCK 0908 i Lactobacillus casei ŁOCK 0919. Wymienione szczepy korzystnie wpływają na zachowanie równowagi immunologicznej i mikrobiologicznej w organizmie. W efekcie można zaobserwować znaczące zmniejszenie nasilenia, a także rozległości zmian związanych z AZS. Złagodzeniu ulega także świąd, dzięki czemu polepsza się jakość snu.