Atopowe zapalenie skóry (AZS) – przyczyny, objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, która wynika z predyspozycji genetycznych, nieprawidłowego działania układu immunologicznego czy różnego rodzaju czynników środowiskowych. Schorzenie to ma różne postacie, stąd objawy bywają mocno zróżnicowane. Co warto wiedzieć o AZS? Jak leczy się tę chorobę w praktyce? Czy kosmetyki takie jak Bioderma są w tym przypadku wskazane?

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

AZS jest przewlekłym stanem zapalnym skóry. Pojawić się może już w pierwszych tygodniach życia człowieka. Skóra, która nie ma warstwy ochronnej jest bardzo wrażliwa. Wnikają w jej głąb alergeny, które prowadzą do powstawania wspomnianego AZS. W praktyce, jeśli dziecko ma silną skłonność do alergii, być może w przyszłości zachoruje na atopowe zapalenie skóry. Dlatego też astma i AZS mają wiele wspólnego. Skutki zapalenia skóry bywają niestety trudne do zatrzymania. Z tego powodu konieczny jest kontakt z lekarzem czy stosowanie odpowiednich dermokosmetyków np. marki Bioderma z serii Atoderm.

AZS – przyczyny

Tak naprawdę przyczyny atopowego zapalenia skóry wciąż do końca nie są znane. Lekarze nie są w stanie wskazać jednoznacznie, co tę chorobę wywołuje. Przyjmuje się jednak, że kluczowe znaczenie mają tutaj kwestie genetyczne. AZS wywoływane jest przez nieprawidłowe działanie jednego z białek odpowiadającego za tworzenie bariery ochronnej skóry – filagryny. Skóra bez warstwy ochronnej jest podatna na działanie alergenów.
Na powstawanie AZS wpływa mają ponadto czynniki środowiskowe. Chorobie nie sprzyjają wysokie temperatury i gwałtowne jej zmiany. Dlatego w okresie letnim dolegliwości bywają mocno nasilone. Warto więc sięgać po odpowiednie kosmetyki np. z serii Atoderm marki Bioderma.

Zobacz również  Jak przygotować skórę do snu?

Jak przebiega choroba?

AZS może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Faza ostra cechuje się rumieniem, świądem skóry i wypryskami. Wykwity objawiają się w miejscu kontaktu skóry z alergenem. W tym czasie łatwo o zakażenie. Z kolei w fazie przewlekłej ma miejsce złuszczanie naskórka. Pojawiają się niekiedy również ogniska lichenizacji. Niestety całkowite wyleczenie choroby możliwe nie jest. Można jedynie łagodzić jej skutki np. sięgając po produkty Bioderma. Trzeba unikać kosmetyków na bazie alkoholu, który wysuszają skórę.

Dieta przy atopowym zapaleniu skóry

Skóra atopowa potrzebuje specjalnej diety. Chorzy na AZS powinni unikać produktów z konserwantami czy sztucznymi barwnikami. Alergenami pokarmowymi są m.in. soja, orzechy, mleko czy jajka. Jednak to co uczulało w dzieciństwie, w dorosłym życiu wcale uczulać nie musi, bo z wiekiem profil alergenów ulega pewnym zmianom. Produkty bezpieczne to na pewno w tym przypadku ziemniaki, dynia, kukurydza, ryż, marchew, jabłka czy brokuły. Można też stosować specjalną dietę z wykluczeniem określonych alergenów.
Warto też sięgnąć po odpowiednie kosmetyki np. z serii Atoderm Biodermy. Są to produkty natłuszczające skórę, które warto stosować po kąpieli. Skóra atopowa wymaga bowiem specjalnego traktowania.

Dodaj komentarz