Bezpieczne używanie soczewek kontaktowych

Bezpieczne używanie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to wynalazek, który ułatwia życia. Okularnicy wiedzą, że okulary potrafią znikać bez wieści i nagle się pojawiać, zaparowują w najmniej odpowiednich momentach, trudno w nich uprawiać sport. Z pewnością dobrze dobrane okulary dodają uroku i potrafią być prawdziwą ozdobą, ale w kwestii wygody soczewki wygrywają. Jak je nosić, by sobie nie zaszkodzić?

Soczewki kontaktowe

Zalety soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są wygodne i dobre dla naszego widzenia, gdyż zapewniają nieograniczone pole widzenia, nie zniekształcają obrazu. Okularnik, który zmieni szkła okularów na soczewki kontaktowe jest zachwycony, gdyż dzięki nim może wygodnie uprawiać sport, nie musi poprawiać i czyścić okularów. Ponadto wreszcie można zrobić wspaniały makijaż oka, który będzie dobrze widoczny (nie oszukujmy się, okulary psują efekt). Nowoczesne soczewki chronią także przed negatywnym wpływem promieni słonecznych, gdyż zawierają filtry UV.

Jak dobrać soczewki?

Soczewki kontaktowe korygują wszystkie wady wzroku, także starczowzroczność i astygmatyzm.

Te, które wymienia się częściej  (jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne) występują w mocach od +6 do -12 dioptrii, jeśli wada jest większa, trzeba wybrać zamawiane indywidualnie soczewki kwartalne lub roczne. Pamiętajmy, by soczewki wybierać u lekarza okulisty. Podczas pierwszej wizyty wykona on potrzebne badania, dobierze odpowiedni rodzaj soczewek, pokaże, jak je zakładać i jak o nie dbać. Osoby noszące soczewki kontaktowe muszą regularnie odwiedzać okulistę i kontrolować stan oka, a jeśli wystąpią niepokojące objawy w  obrębie oczu (na przykład łzawienie czy nadmierna suchość) bezwzględnie trzeba iść do lekarza.

Zobacz również  Badanie wzroku – jakie wady występują najczęściej i jak je rozpoznać?

Kto nie może nosić soczewek kontaktowych?

Niestety, nie wszyscy mogą nosić soczewki, a powinny z nich zrezygnować osoby, które cierpią na nadczynność tarczycy oraz cukrzycę typu 2. Przeciwskazaniem dla zakładania soczewek są także czynne nawracające infekcje oka i zespół suchego oka. Niektórzy ludzie mają niechęć odczuwają wkładaniem ciała obcego do oka i oni też nie mogą wybrać soczewek kontaktowych.

Jak prawidłowo pielęgnować soczewki kontaktowe?

Soczewki jednodniowe wieczorem po prostu wyrzucamy. Jeśli wybraliśmy soczewki systematycznej wymiany, musimy je wyczyścić i zdezynfekować, a stosuje się do tego specjalny płyn wielofunkcyjny. Do higieny soczewek można używać tylko tego płynu, nigdy nie stosujmy wody ani innych środków.

Soczewki myjemy wkładając je w zagłębienie dłoni, polewamy je płynem, delikatnie trzemy, a następnie wkładamy do pojemniczka wypełnionego świeżym powietrzem. Pamiętajmy, by nosić przy sobie nawilżające krople do oczu, które zniwelują uczucie suchości oka. Zanim założymy soczewki, dokładnie umyjmy ręce. Panie noszące soczewki muszą pamiętać, że najpierw zakładamy soczewki, a później robimy makijaż. Zdejmujemy je zawsze przed wykonaniem demakijażu.

Soczewki kontaktowe ułatwiają codzienne życie osobom z wadą wzroku. Jeśli chcemy cieszyć się wygodą i dbać o swoje oczy musimy pamiętać o tym, by korzystać soczewek zgodnie z zaleceniami lekarzy okulistów.