Blendery ręczne – Jak możemy je wykorzystać w kuchni

Blender ręczny nie jest co prawda niezbędny w kuchni, ale kiedy już go posiadamy, możemy znaleźć dla niego wiele zastosowań. Zwykle szybko okazuje się, że nie wyobrażamy sobie przygotowywania posiłków i napojów bez niego. Jak właściwie możemy wykorzystać blender w naszej kuchni?

Jakie funkcje mają blendery ręczne?

Zwykle nasze pierwsze skojarzenie, które dotyczy blendera ręcznego, to możliwość przygotowania zupy kremu. Rzeczywiście dzięki temu elektrycznemu urządzeniu możemy szybko i bez wysiłku rozdrobnić oraz przetrzeć wszystkie ugotowane warzywa. Od razu nasuwa się myśl, że w takim razie jest to również odpowiedni sprzęt do robienia papek dla niemowląt. Zamiast kupować w sklepach słoiczki z warzywami i owocami, możemy przygotowywać pierwsze posiłki dla malucha samodzielnie. Kiedy troszkę podrośnie wystarczy, że blender będzie pracował chwilę krócej, żeby w zupce zostały niewielkie kawałki warzyw.

Dla starszych dzieci można robić z kolei różnego rodzaju koktajle. Zresztą zwykle pije je cała rodzina. Wystarczy trochę owoców, jogurt naturalny, ewentualnie odrobina miodu i mieszamy! Można również robić napoje z samych owoców lub z dodatkiem mleka.

Blender ręczny przydaje się też bardzo, kiedy chcemy przygotować gładki sos czy dip.

 

W sklepach dostępne są modele z dodatkowymi końcówkami, dzięki którym da się przykład ubijać pianę, spieniać mleko lub kruszyć lód. Możemy również kupić blender z wygodnym pojemnikiem do miksowania czy misą, która posiada tarcze umożliwiające siekanie. Co prawda trzeba wydać wówczas nieco więcej pieniędzy, ale za to otrzymujemy wielofunkcyjne urządzenie. Często okazuje się, że już po kilku dniach korzystania z dobrego bledera ręcznego, w ogóle nie wyobrażamy sobie naszej kuchni bez niego. Poza tym oprócz standardowych i oczywistych sposób jego wykorzystania, możemy cały czas wymyślać nowe. Przykładowo blender bywa przydatny podczas przygotowywania masy sernikowej, ciasta, a nawet placków ziemniaczanych – trzeba tylko pociąć najpierw ziemniaki na mniejsze kawałki. Jest to znacznie szybszy oraz wygodniejszy sposób niż używanie tarki.

Zobacz również  Jak zrezygnować z cukru – najskuteczniejsze sposoby!

Blender ręczny przydaje się również podczas przygotowywania humusu, guacamole, pesto czy masła orzechowego. Można rozdrabniać nim mięso na kotlety mielone lub do farszu, który przygotowujemy do pierogów czy krokietów.

 

Jakie są główne zalety blenderów ręcznych?

Kiedy dobrze zastanowimy się nad tym jak możemy wykorzystać blendery ręczne w kuchni, okazuje się, że właściwie jest niewiele czynności, do których nie są przydatne. Wielofunkcyjność to ich niewątpliwy plus. Można też powiedzieć, że dzięki nim stajemy się bardziej pomysłowi oraz kreatywni – wymyślając kolejne sposoby użycia blendera.

Większość z nas narzeka na to, że brakuje nam miejsca w kuchni. Jednak blendery ręczne są naprawdę niewielkie. Być może warto nawet pozbyć się kilku innych przedmiotów, których funkcje przejmie to urządzenie i w ten sposób zyskać nieco przestrzeni w szafce czy szufladzie.

Istotną zaletą blenderów ręcznych jest stosunkowo niska cena. Urządzenie z różnymi dodatkami możemy kupić już za około 200 zł. Natomiast klasyczną wersję nawet za kilkadziesiąt złotych. Bez wątpienia będzie to pożyteczny wydatek.