Poradnie ortopedyczne pełne są osób narzekających na ból stawu biodrowego. Najczęściej jest on spowodowany chorobą zwyrodnieniową, a także stanem zapalnym stawu. Dochodzi do niego również z powodu złamania bliższej części kości udowej. Jednak ból biodra może mieć zupełnie inne pochodzenie. Powszechnie przyjęło się, że ból stawu biodrowego dotyka głównie ludzi starszych. W pewnym sensie jest to prawdą, ale na podobny problem narażone są również osoby pracujące fizycznie lub aktywne ruchowo.
Co powoduje ból w biodrze?
Bardzo często ból w biodrze spowodowany jest takimi czynnikami jak:
- złamanie szyjki kości udowej. Właśnie w tym przypadku większość tego typu kontuzji dopada seniorów. Dzieje się tak z powodu upadku na biodro, choć zwiększone ryzyko powstaje u osób ze zdiagnozowaną osteoporozą. Następstwem tego urazu jest dokuczliwy ból w pachwinie
- choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, której przyczyną jest zbyt mały ruch, otyłość i przebyte urazy. Na początku odczuwany jest ból biodra przy chodzeniu, ale kończy się na jego występowaniu podczas odpoczynku
- zapalenie stawu biodrowego, w którego przypadku przyczyna nie jest jednoznaczna. Może to być zarówno przebyty uraz, jak i infekcja bakteryjna.
Na ból w obrębie stawu biodrowego narzekają często sportowcy uprawiający wyczynowo dyscypliny typu bieganie oraz podnoszenie ciężarów. Niestety w obecnych czasach najbardziej narażone na tego typu uraz są osoby otyłe i pozbawione jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Dlatego też drastyczny wzrost ludzi z nadwagą zapełnia przychodnie i kliniki w osoby cierpiące na ból biodra. W ich przypadku będzie już potrzebna rehabilitacja biodra.
Ból biodra może także wynikać z ataku rwy kulszowej. Ponadto towarzyszy zmianom zwyrodnieniowym kości udowej oraz przepuklinie udowej. Znane jest powiedzenie, że za większość bólu odpowiedzialny jest kręgosłup. Może się to również potwierdzić w przypadku bólu biodra. Bardzo często zmiany w odcinku lędźwiowym oraz krzyżowym kręgosłupa powodują ból promieniujący w kierunku biodra.
Rehabilitacja biodra
Aby powrócić do normalnej aktywności po zabiegu na staw biodrowy, będzie trzeba poświęcić do 2 miesięcy. Zaleca się wtedy powolną rezygnację z kul i stopniowe obciążanie stawu biodrowego. Jednak w przypadku endoprotezy cementowej rehabilitacja potrwa troszeczkę dłużej.
Podstawowym czynnikiem rehabilitacji biodra jest praca w okolicy blizny i sprawienie, aby gojące się tkanki miękkie jak najszybciej stały się elastyczne. Ten etap zaczyna się już po zdjęciu szwów. Równie ważne w dochodzeniu do pełnej sprawności fizycznej po zabiegu są także ćwiczenia. Za ich sprawą poprawia się zakres ruchomości operowanego stawu. Bardzo ważna w tym przypadku jest całkowita odbudowa połączenia mózgowo-mięśniowego. Efekty, jakie zostaną osiągnięte dzięki terapeucie, muszą być kontynuowane podczas ćwiczeń w domu. Początek rehabilitacji to poprawa zakresu ruchomości. W następnym kroku dochodzi już do odbudowy siły mięśni.