Ból zęba nie jest niczym miłym, a jeśli jeszcze pojawia się przy gryzieniu pokarmów to już naprawdę potrafi bardzo obniżać komfort życia. Istnieją określone czynniki, które mogą powodować ból zęba podczas żucia. Właściwe zrozumienie takich znaków ostrzegawczych może pomóc w leczeniu przyczyny i (nawet) uratowaniu zęba. Może za tym stać kilka istotnych problemów natury stomatologicznej – w poniższym tekście przyjrzymy się im bliżej.
Wszystkiemu winna próchnica?
Nie można w tym wypadku zrzucać całej winy na próchnicę, ale prawda jest, że wiele dolegliwości bólowych może się bezpośrednio wiązać z tym schorzeniem. Pojawia się wtedy często nadwrażliwość na spożywanie pewnego rodzaju pokarmów. Wiele osób jest szczególnie wrażliwych na słodycze właśnie wtedy kiedy mają niewyleczone ubytki. W dużych ubytkach mogą utknąć pozostałości jedzenia, podrażniać miazgę chorego zęba i uciskać na nerwy.
Czasami problemy mogą się kojarzyć z próchnicą, jednak po wizycie u stomatologa i kontroli stanu uzębienia, okazuje się, że sprawcą bólu jest ropień zęba. To nic innego jak stan zapalny tkanek otaczających wierzchołek korzenia zęba, a wynikający właśnie z nieleczonej próchnicy. Konieczna jest wtedy szybka interwencja, gdyż nieleczone ropnie mogą spowodować poważne powikłania zdrowotne. Jedynym realnym sposobem zachowania jest wykonanie leczenia kanałowego.
Niewłaściwa okluzja zębów
Okluzja to słowo, której stomatolodzy używają do opisania sposobu, w jaki zęby górne i dolne pozostają we wzajemnej relacji. Kiedy są prawidłowo zgryzione, nacisk rozkłada się równomiernie, tak że nie ma żadnych konkretnych obszarów, na których spoczywa ciężar podczas jedzenia.
Problemy zaczynają się wówczas, gdy ząb, wypełnienie lub korona znajdują się zbyt wysoko, co może powodować ból podczas gryzienia. To uczucie jest zwykle najbardziej odczuwalne zaraz po zakończeniu leczenia stomatologicznego i ustąpieniu działania środka znieczulającego. Przeciwny ząb może również boleć z powodu dodatkowego nacisku wywieranego na niego, gdy zęby w pełni się zazębiają. Wtedy warto skorygować wysokość kub kształt zębów (zabieg bondingu).
Choroby przyzębia i pęknięte zęby
Choroby przyzębia to kolejny powód bólu. W zależności od stopnia odwarstwienia tkanek, można też odczuwać objawy krwawienia lub obrzęku dziąseł, wrażliwości przestrzeni między zębami, mogą się też odsłaniać korzenie zębów i nawarstwiać kamień nazębny – wszystko determinuje dolegliwości bólowe podczas spożywania pokarmów.
Natomiast jednym z najtrudniejszych do zdiagnozowania schorzeń stomatologicznych jest pęknięty ząb. Najczęściej nie ma żadnych oczywistych objawów poza bólem, właśnie przy gryzieniu. Czasami pomaga wykryć takie pęknięcie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki.
Nie wolno ignorować objawów!
Ból zęba podczas gryzienia nie jest czymś, co z czasem samoistnie ustępuje. Zazwyczaj sygnalizuje, że w jamie ustnej dzieje się coś poważniejszego i nie należy ignorować tych objawów bólowych. Warto reagować natychmiast i umówić się na wizytę kontrolną do swojego stomatologa. On zaleci dalsze działanie.