Co trzeba jeść w ciąży, a czego unikać?

Kobieta ciężarna odpowiada nie tylko za siebie, lecz także za swoje nienarodzone dziecko. Właściwe odżywianie podczas ciąży jest więc ważne, ale nie może być źródłem stresu. Jedzenie powinno być przyjemnością, gdyż wtedy organizm lepiej wszystko trawi i przyswaja. Co jeść w ciąży? Czy warto sięgać po jedzenie bio?

Co jeść w pierwszej połowie ciąży? Zalety jedzenia bio

Na początku ciąży kobieta powinna wybierać zdrowe, świeże, naturalne pożywienie i unikać rzeczy, które mogłyby zaszkodzić, czyli z konserwantami lub po prostu nieświeżych. Już w tym momencie warto się zainteresować jedzeniem bio, które od tradycyjnego różni przede wszystkim źródło pochodzenia. Żywność ekologiczna pochodzi z upraw i hodowli w pełni pozbawionych sztucznych nawozów, szczepionek, antybiotyków, polepszaczy smaku i innych chemicznych substancji, które skutecznie zatruwają nasz organizm. Produkty eko są więc zdecydowanie bezpieczniejsze dla zdrowia człowieka, gdyż nie zawierają chemicznych konserwantów i innych składników, które niejednokrotnie zmieniają smak i aromat świeżych produktów spożywczych. Ekologicznym (bio) można nazywać tylko taki produkt, który otrzymał certyfikat niezależnej instytucji kontrolującej ekologiczne uprawy i produkcję. Takie produkty są więc idealnym wyborem dla przyszłej mamy.

Zobacz również  Czy soki z kartonu są zdrowe? Czytaj etykiety

Co jeść w drugiej połowie ciąży? Jakie jedzenie bio wybrać?

W drugiej połowie ciąży dziecko jest coraz większe i potrzebuje więcej składników odżywczych. Dotyczy to przede wszystkim białka, będącego podstawowym budulcem tkanek. Zwiększa się również zapotrzebowanie kaloryczne kobiety ciężarnej. Zgodnie z normami Instytutu Żywności i Żywienia wynosi ono około 3000 kilokalorii, zaledwie o 700 kilokalorii więcej niż przed ciążą. Będąc w ciąży trzeba wybierać dobre jedzenie bio – w sklepach z ekologiczną żywnością kupimy dobrej jakości pełnoziarniste pieczywo, makaron i brązowy ryż, które są źródłem węglowodanów. Warto kupować także najlepsze owoce i warzywa, które są bogatym źródłem witamin, minerałów i błonnika. Kobieta w ciąży powinna jeść mięso, ryby, jaja, orzechy, rośliny strączkowe, mleko i jego przetwory, które dostarczają nie tylko białka, ale także żelaza i wapnia. W diecie ciężarnej muszą się znaleźć również tłuszcze roślinne (oliwa, olej), najlepiej w postaci dodatku do sałatek. Ograniczyć zaś trzeba spożywanie tłuszczów zwierzęcych i słodyczy. Nadmiar produktów zawierających tłuszcze i cukier sprzyja powstawaniu nadwagi.

Żelazo w ciąży. Jakie jedzenie bio zawiera ten cenny pierwiastek?

Trzeba zadbać o odpowiedni poziom żelaza, które jest niezbędne do budowy tkanek płodu, a zwłaszcza czerwonych ciałek krwi. Jeśli codzienna dieta matki nie zawiera dostatecznie dużo tego pierwiastka, grozi jej anemia. Poszukując źródeł tego pierwiastka warto sięgnąć po najlepszej jakości jedzenie bio – chude czerwone mięso, jaja, fasola i zielone warzywa (szpinak, brokuły, szczaw). Bardzo bogata w żelazo jest również wątróbka, ale zawiera ona także dużo witaminy A, która w nadmiarze może być szkodliwa dla dziecka.

Zobacz również  Jak wybrać zdrowy sok?

Przyszła mama powinna dbać o zdrowie swoje i dziecka, które urodzi. Będąc w ciąży trzeba wybierać najlepsze jedzenie bio, które jest pozbawione szkodliwych substancji konserwujących.

Dodaj komentarz