Co warto wiedzieć o rehabilitacji kręgosłupa?

Z upływem lat mogą zacząć pojawiać się bóle kręgosłupa. Jednym z bardziej problematycznych oraz utrudniających codziennie funkcjonowanie jest ból występujący w odcinku lędźwiowym.

Skuteczność rehabilitacji

Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja kręgosłupa (https://reha-kfz.pl/uslugi/rehabilitacja-kregoslupa/) może przynieść ulgę. Ból w tym miejscu z reguły pojawia się po 30 roku życia, ale nie znaczy to, że nie może wystąpić wcześniej. Najczęściej przyczyną jest przeciążenie kręgosłupa oraz ucisk rdzenia kręgowego. Wszelkie infekcje, urazy i nowotwory również mogą przyczynić się do powstania bólu w odcinku lędźwiowym. Żeby rozpoznać rodzaj bólu należy się jednak udać do lekarza specjalisty. Niestety większość osób zbyt długo zwleka z rezerwacją wizyty. Im wcześniej przeprowadzi się rehabilitację, tym większa jest jej skuteczność. Czasami jednak nie jest to wystarczające, ponieważ w przypadku wystąpienia przepukliny kręgosłupa niezbędne jest przeprowadzenie operacji. Wszystkie ćwiczenia rehabilitacyjne powinny być oczywiście wykonywane pod kontrolą rehabilitanta.

Podstawowe ćwiczenia

Podstawowe ćwiczenia wykonuje się na piłce oraz rowerku stacjonarnym. Ważną rolę odgrywają również ćwiczenia gimnastyczne i rozciąganie, które należy wykonywać regularnie. Warto wybrać się także do masażysty na profesjonalny masaż, który pomoże rozluźnić spięte mięśnie. Dzięki temu można w łatwy sposób usunąć zbędne napięcie. Na uwagę zasługuje fizykoterapia, która jest jednym z najciekawszych sposobów rehabilitacji kręgosłupa. Ta metoda terapii wykorzystuje laser, ultradźwięki oraz elektroterapię. Takie zabiegi działają nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwzapalnie. Elektroterapia polega na przyczepieniu do ciała specjalnych elektrod, przez które dostarczany jest prąd o wysokim lub średnim napięciu. Jest to bardzo skuteczna metoda stosowana w przypadku przewlekłego bólu kręgosłupa. Elektroterapia pozwala pobudzić mięśnie oraz je lepiej ukrwić. Bezpośrednio po zabiegu mięśnie ulegają rozluźnieniu, a w organizmie człowieka zaczynają wydzielać się endorfiny, które są hormonami szczęścia.

Zobacz również  Wybór odpowiedniej karmy dla kota z alergią pokarmową.

Plusy rehabilitacji

Niestety elektroterapia nie może być stosowana u osób, które mają wszczepiony rozrusznik lub mają problemy z sercem. Warto zadbać o kręgosłup, ponieważ leczenie operacyjne nie zawsze kończy się sukcesem. Szczególnie ważna jest gimnastyka oraz ruch. U osób, które mają siedzący tryb życia znacznie częściej występują problemy z kręgosłupem. Właściwy dobór ćwiczeń pomaga wzmocnić mięśnie międzyżebrowe, dzięki czemu znacznie łatwiej jest utrzymać wyprostowaną sylwetkę. Zajęcia z fizjoterapeutą umożliwiają również zdobycie wiedzy na temat tego w jaki sposób podnosić przedmioty, żeby zapobiec bólom kręgosłupa. Zabiegi rehabilitacyjne należy rozpocząć od razu po wystąpieniu bólu. W tym celu należy udać się do lekarza, który postawi diagnozę oraz wystawi właściwe skierowanie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rehabilitację warto wykonywać w przypadku wszystkich problemów z kręgosłupem. Najlepsze efekty daje jednak u pacjentów ze zwyrodnieniami oraz rwą kulszową. Poza rehabilitacją należy zwracać uwagę na to jak wygląda postawa ciała podczas wykonywania codziennych czynności.

Dodaj komentarz