Czego unikać kupując pastę dla dzieci?

O zęby trzeba dbać już od najmłodszych lat. Dlatego tak ważne jest nauczenie dziecka prawidłowej higieny jamy ustnej. Co istotne, o dziąsła dziecka należy dbać jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki, pozwoli to przyzwyczaić malucha do codziennych czynności higienicznych. Później istotne znaczenie ma wybór odpowiedniej pasty do zębów dla dzieci. Na co należy zwracać uwagę wybierając taką pastę – co powinno znaleźć się w jej składzie, a czego należy unikać?

Pierwsza pasta do zębów dla dziecka – o czym pamiętać przy wyborze?

W drogeriach i w aptekach można znaleźć wiele rodzajów past do zębów, są to kosmetyki specjalistyczne, które pomagają dbać o zdrowie zębów i jamy ustnej. O ile w przypadku dorosłych można pozwolić sobie na pewną dowolność przy wybieraniu pasty do zębów, tak w przypadku dzieci należy zachować szczególną ostrożność – ostrzegają specjaliści z Tołpy (https://tolpa.pl/). Pasta do zębów powinna być przede wszystkim dopasowana do wieku dziecka. Z reguły dostępne są pasty dla niemowląt. Dla dzieci od pierwszego do szóstego roku życia oraz od szóstego do dwunastego roku życia. Granica może różnić się w zależności od firmy, która produkuje pastę do zębów. Warto przy tym pamiętać, że pasty dla niemowląt nie powinny w ogóle zawierać fluoru a dla dzieci nieco starszych powinny mieć jego ograniczoną ilość. Dzieje się tak ze względu na to, że małe dzieci nie zawsze wypluwają całą pastę. Wskazuje się, że bardzo długo dzieci połykają pastę, co może skutkować problemami zdrowotnymi, gdy w paście jest zbyt dużo fluoru. Zbyt duża ilość fluoru może powodować groźną chorobę – fluorozę. W związku z tym warto też nauczyć dziecko, aby nakładało na szczoteczkę odpowiednią ilość pasty (wielkości ziarenka grochu, ma to ułatwić kolorowe włosie na szczoteczce) lub samemu nakładać pastę na szczoteczkę dziecka. W celu uniknięcia połykania pasty przez dziecko warto omijać szerokim łukiem pasty, które są smakowe np. mają smak napojów gazowanych, gum balonowych czy cukierków. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wybranie past z serii kosmetyki expert. Takie pasty mają zbilansowany skład, a ich smak jest lekko miętowy. Najczęściej intensywność smaku pasty wzrasta wraz z wiekiem dzieci, dla których jest ona przeznaczona. Z jednej strony sprawia to, że dziecko mniej chętnie połyka pastę, a z drugiej stronu pozwala mu się przyzwyczaić do smaku miętowego, który w pastach dla dorosłych jest bardzo intensywny.

Zobacz również  Kolagen - sposób na młodość

Jaką zawartość fluoru powinny mieć pasty dla dzieci?

Jak to zostało wyżej wspomniane, pasty do zęby dla niemowląt nie powinny w ogóle zawierać fluoru. Warto też sprawdzić czy w takiej paście dla małego dziecka nie ma takich składników jak dwutlenek tytanu, substancje konserwujące, sztuczne barwniki i substancje zapachowe. W pasie dla niemowląt warto za to szukać takich składników jak żel krzemowy, ekstrakty z ziół np. tymianu i lukrecji oraz żel żurawinowy. Dobrze jest też zwrócić uwagę na to czy produkt posiada atesty i oznaczenie specjalnego przeznaczenia dla niemowląt.

W przypadku dzieci starszych – w wieku przedszkolnym zaleca się pasty o obniżonej zawartości fluoru. Z reguły podaje się jego ilość jako 250 do 500 ppm. Starsze przedszkolaki i dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą już używać past z 900 ppm fluoru, a te które skończyły już 8 lat mogą korzystać z past o zawartości fluoru od 1000 do 1400 ppm. Zobacz też inne polecane kosmetyki specjalistyczne dla dzieci.