Czy soki z kartonu są zdrowe? Czytaj etykiety

Czy soki z kartonu są zdrowe? Czytaj etykiety

Etykiety na produktach żywnościowych zawierają cenne informacje na temat zawartych w nich składników. Dla osób dbających o zdrowie to istotne, by kontrolować skład spożywanego jedzenia i napojów. Jak prawidłowo interpretować etykiety soków?

Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając sok?

Jednym z często popełnianych błędów żywieniowych, jest niezwracanie uwagi na skład kupowanego produktu. Atrakcyjne opakowanie to nie wszystko. Warto pamiętać, że im bardziej kolorowy jest sam produkt, tym więcej sztucznych składników w sobie posiada. Podobnie rzecz ma się z sokami. Znaleźć można zarówno lepsze, jak i gorsze jakościowo. Dzięki zapoznaniu się z etykietą, można w łatwy sposób ocenić, czy dany napój jest zdrowy. Wybierając sok, powinno się zwracać szczególną uwagę na zawartość cukru oraz syropu glukozowo-fruktozowego. Ten z pozoru niewinny składnik, jest w rzeczywistości zamiennikiem cukru i podobnie jak on, może prowadzić do przybierania na wadze. Drugim istotnym czynnikiem, jest obecność witamin i minerałów. Soki z kartonów mogą wspomóc naturalne uzupełnianie tych składników odżywczych, choć nie tak skutecznie, jak świeży sok przygotowany przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowe.

Istotną informacją, którą możemy znaleźć na etykiecie soku jest również procentowa zawartość soku w soku. Brzmi dziwnie, ale zdarzają się napoje, które posiadają w swojej nazwie „sok”, ale nie mają z nim nic wspólnego, ponieważ zawartość tych naturalnych składników wynosi ok. 1%. Najlepiej oczywiście sięgać po produkty, które w 100% stanowią sok, ponieważ nie zawierają dodatkowych słodzików i chemii.

Zobacz również  Co można kupić przez Internet?

Czego powinniśmy unikać?

Zdrowy sok jest przygotowany przede wszystkim z naturalnych składników. Wszelkie konserwanty i sztuczne barwniki oraz aromaty mogą poważnie zaszkodzić. Niezaprzeczalnie poprawiają one smak i kolor produktu, ale ich spożywanie ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Powinno się unikać również soków pasteryzowanych i uzupełnionych o konserwanty. Konserwanty posiadają nazwy, które rozpoczynają się od litery E i to na nie należy zwracać szczególną uwagę podczas przeglądania etykiet. Nie należy jednak odrzucać wszystkich produktów, które w swoim składzie posiadają te oznaczenia. Dla przykładu, korzystna dla zdrowia witamina C, posiada kod E300. Przed wyprawą do sklepu warto zapoznać się z oznaczeniami popularnych składników i sprawdzić ich szkodliwość.

Soki w butelkach

Czy soki z kartonu mogą być zdrowe?

Jedno jest pewne – żaden sok z kartonu nigdy nie będzie tak zdrowy jak ten, który samodzielnie przygotujemy w domu. Dlatego warto rozważyć zakup wyciskarki wolnoobrotowej, dzięki której można wyciskać świeży sok z warzyw i owoców. Wyciskarki te charakteryzują się dużą mocą, co pozwala szybko i skutecznie wydobyć sok również z zieleniny, ziół i kiełków. Szklanka soku domowej roboty może zastąpić 1 z 5 zalecanych dziennych porcji warzyw i owoców.Wysokiej jakości soki z kartonu mogą być źródłem antyoksydantów, takich jak np. karoten. Opóźniają one proces starzenia się komórek poprzez zapobieganie ich utlenianiu. Mętne i gęste soki są źródłem błonnika, który wspiera naturalną pracę jelit i pomaga regulować trawienie. Spożywanie soków z kartonu może być więc zdrowe, pod warunkiem, że jest to napój o dobrym, naturalnym składzie.

Zobacz również  Dieta warzywno-owocowa dieta oczyszczająca, jakie produkty wykorzystać?