Czy trzeba stosować prebiotyki?

W dzisiejszych czasach wiele sklepów posiada w swoim asortymencie kiszoną kapustę i kombuchę, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Zdrowe jelita, to temat, o którym nie przestaje być głośno. Coraz więcej osób ma obsesję na punkcie probiotyków i mikroorganizmów, które pomagają przywrócić równowagę flory jelitowej i wspierają odporność organizmu. Kolejną rzeczą, o której coraz więcej się mówi, są prebiotyki, które również pomagają utrzymać funkcjonowanie jelit w stanie równowagi.

Czym są prebiotyki?

Różnica między probiotykami i prebiotykami, to coś więcej niż tylko zmiana jednej litery w wyrazie. Prebiotyki to nietrawione i oporne na działanie enzymów trawiennych w przewodzie pokarmowym składniki żywności. Występują naturalnie w w produktach spożywczych takich jak awokado, czosnek i pory bądź można je kupić w postaci suplementów. Szukając ich w aptece, należy szukać kapsułek lub proszków zawierających błonnik, który stymuluje wzrost pożytecznych bakterii we florze jelitowej.

Jak wpływają na zdrowie?

Podczas fermentacji prebiotyków wytwarzają one krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które pomagają utrzymać zdrowie okrężnicy, utrzymują równowagę cukru we krwi, a nawet korzystnie wpływają na mózg. Są one paliwem dla probiotyków potrzebnym do regulacji dobrze funkcjonującego jelita. Jako błonnik pokarmowy pozwalają na rozwój mikroorganizmów i maksymalizują dobry wpływ danego produktu na organizm. Nie trzeba ich suplementować, by probiotyki zadziałały, ale na pewno da to większy impuls żywym bakteriom znajdującym się w naszym organizmie. Prebiotyki mogą także pomagać w typowych problemach trawiennych, jak wzdęcia i zaparcia, zwiększać dostępność minerałów, powodować szybsze uczucie sytości, które może przyczynić się do spadku wagi. Niektóre badania wskazują, że mają korzystny wpływ na redukcję stresu. Ich korzyści nie ograniczają się tylko do ludzi. Są one często podawane cielętom i kurczakom w celu zmniejszenia występowania chorób układu oddechowego i jelit.

Zobacz również  Dieta warzywno-owocowa dieta oczyszczająca, jakie produkty wykorzystać?

Czym można zastąpić sumplement?

Prebiotyki są stałym elementem półek z suplementami, jednak najlepszym sposobem, by dostarczyć ich organizmowi jest spożywanie np. awokado i produktów pełnoziarnistych. Jeśli dieta jest zróżnicowana i znajdują się w niej takie rzeczy, jak szalotki, czosnek czy por, nie powinno być problemu z ich wystarczającą ilością w organizmie. Jeśli jednak dolegliwości związane z jelitami nasilają się, wtedy warto sięgnąć po suplement, który pomoże to unormować. Takie suplementy mogą występować w formie kapsułek, które często zawierają także probiotyki bądź można je znaleźć w formie proszku o pochodzeniu roślinnym.

Prebiotyki z pewnością są polecane dla osób, które mają problemy natury jelitowej, takie jak wzdęcia, by przywrócić organizmowi równowagę niezbędną do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie trzeba od razu sięgać po tabletki, wystarczy nieco urozmaicić dietę, jedząc na śniadanie np. bardzo popularne tosty z awokado.