Czy w trakcie pandemii można używać suszarek do rąk?

Suszarki do rąk są bardzo wygodnym wynalazkiem, a od czasu ich upowszechnienia mało kto jest chętny do rezygnacji z przyjemnego podmuchu ciepłego powietrza na rzecz wycierania rąk papierowym ręcznikiem po umyciu rąk. Niemniej od czasu rozpoczęcia pandemii COVID-19 dyskusjom zaczęły podlegać wszystkie metody utrzymywania higieny, z prawidłowym sposobem mycia i suszenia rąk na czele. Co specjaliści mówią na temat suszarek do rąk (https://e-higiena24.pl/katalog/kategoria-produktu/suszarki/)? Czy można ich używać w trakcie pandemii?

Suszarki do rąk a roznoszenie zarazków

Wielu osobom wydaje się, że ręczniki papierowe są znacznie mniej higieniczne od suszarek. W końcu z rolką ręczników każdy ma bezpośredni kontakt, często dotykając ją jeszcze przed nałożeniem mydła na ręce. Tymczasem suszarki do rąk nie trzeba nawet dotykać, a cały proces przebiega szybko, sprawnie, a na dodatek przyjemnie. Okazuje się jednak, że suszarki do rąk są obiektem licznej krytyki ze strony specjalistów od spraw higieny.

Jak dokładnie suszarki do rąk roznoszą zarazki? Otóż silny podmuch powietrza nie sprawia, że mikroorganizmy magicznie znikają z suszonych rąk, a zamiast tego roznosi je po całym pomieszczeniu. Przez to, ku ironii, umycie i wysuszenie rąk często kończy się jeszcze gorzej dla zdrowia niż wyjście z łazienki bezpośrednio po skorzystaniu z toalety. Tymczasem w przypadku ręczników papierowych wszystkie zarazki, których nie dało rady zabić mydło, osadzają się na papierze i razem z nim trafiają do kosza.

Zobacz również  Sprawdź jak wybrać skuteczne środki czystości - 2022

Eksperyment dowodem niehigieniczności suszarek

Oczywiście teoria ta musiała zostać dokładnie zbadana, tak aby nikt nie miał wątpliwości co do jej słuszności. Dlatego też naukowcy dokładnie obserwowali wybrane łazienki z suszarkami i papierowymi ręcznikami w wielu miastach Europy, przy czym te same pomieszczenia wielokrotnie zamieniali wyposażeniem. Jak się okazało za każdym razem ilość zarazków w powietrzu pomieszczenia była kilkudziesięciokrotnie większa.

Czy więc ręczniki papierowe są bezpieczne dla zdrowia?

Nie można zaprzeczyć temu, że ręcznik papierowy jest znacznie zdrowszym wyborem od suszarki do rąk. Nie znaczy to jednak, że są one całkowicie bezpieczne, bowiem na podajniku ręczników, jak i na samej rolce również osadzają się tysiące mikrobów. Wytarcie mokrych rąk ręcznikiem jest tu jedynie wyborem mniejszego niebezpieczeństwa.

Zatem w jaki sposób upewnić się, że wychodzi się z ubikacji bez zarazków na ciele? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być noszenie ze sobą paczki chusteczek i korzystanie z niej wtedy gdy chce się wytrzeć ręce. W ten sposób mamy pewność, że nikt wcześniej ich nie dotykał, a chusteczki są względnie pozbawione zarazków. Oczywiście nie zadziała to wtedy, gdy pozbawieni chusteczek będziemy chcieli je od kogoś pożyczyć. W takich warunkach równie dobrze można skorzystać z jednego z papierowych ręczników – no chyba że w łazience jest wyłącznie suszarka do rąk, co czyni pożyczenie chusteczki od znajomego rozsądnym wyborem.

Zobacz również  Prawda i mity na temat dań w słoiczkach dla dzieci

Dodaj komentarz