Czym są soczewki progresywne?
Z wiekiem u większości osób pojawiają się kłopoty ze wzrokiem, które w znacznym stopniu utrudniają życie. Wady wzroku, takie jak: daleko wzroczność, wzroczność i starczowzroczność mogą być korygowane nie tylko za pomocą tradycyjnych okularów korekcyjnych, ale również coraz popularniejszych soczewek kontaktowych. Szeroki asortyment szkieł kontaktowych nie ułatwia nam wyboru najlepszego z możliwych wariantów. Różne rodzaje soczewek, mają swoje odrębne zastosowanie, dlatego konieczna w tym zakresie jest pomoc specjalisty. Dzięki rozwojowi optyki większość wad wzroku może być korygowana za pomocą odpowiednio dobranych, dyskretnych szkieł kontaktowych.
Co zrobić, jeżeli widzimy źle zarówno daleko, jak i blisko?
Tego typu problem w większości przypadków dotyka osób starszych. Dawniej, kiedy ktoś widział źle zarówno daleko, jak i blisko, konieczne było stosowanie dwóch różnych par okularów, bądź okularów ze szkłami podzielonymi na dwie części. Dolna połowa służyła do czytania, zaś górna umożliwiała patrzenie w dal. Ten problem został jednak rozwiązany, poprzez stworzenie soczewek kontaktowych progresywnych, inaczej zwanych soczewkami multifokalnymi. Doskonale sprawdzają się u osób, które cierpią jednocześnie na krótkowzroczność, jaki i dalekowzroczność, a także krótkowzroczność i starczowzroczność.
Jak zbudowane są soczewki kontaktowe progresywne?
Soczewki kontaktowe progresywne posiadają dwie lub więcej krzywizny sferyczne, dzięki czemu możliwe jest korygowanie obydwóch wad wzroku jednocześnie. Oko bez wysiłku samo poszukuje odpowiedniego „punktu” na soczewce, który umożliwia wyraźne widzenie. W większości soczewek progresywnych, znajdują się trzy sfery widzenia: bliska, daleka i pośrednia.
Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych progresywnych?
Obecnie producenci oferują trzy rodzaje soczewek progresywnych, są to: soczewki o różnych ogniskowych podzielone poziomo na dwie części, soczewki dwuogniskowe, stworzone z nałożenia dwóch rodzajów soczewek i soczewki centryczne, których środkowa część umożliwia patrzenie z bliska, a pozostała do patrzenia daleko. W momencie, kiedy zdecydujemy się na soczewki kontaktowe progresywne dwuogniskowe musimy mieć świadomość, że oczy mogą przyzwyczajać się do nich dłużej, niż w przypadku zwykłych szkieł kontaktowych. Jest to jednak tylko przejściowy dyskomfort, który znika po dłuższym stosowaniu.
Jakie są korzyści wynikające ze stosowania soczewek kontaktowych progresywnych?
Soczewki kontaktowe progresywne to bardzo komfortowe rozwiązanie, które gwarantuje idealne widzenie niezależnie od tego czy czytamy książkę, czy podziwiamy dalekie krajobrazy. Są bardzo łatwe w stosowaniu, a przede wszystkim pozwalają uniknąć noszenia dwóch par okularów, bądź okularów ze szkłami podzielonymi na pół. Niezależnie czy wybierzemy soczewki jednodniowe, czy długoterminowe, mamy gwarancję dobrego widzenia każdego dnia. Są idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych, którym okulary mogłyby przeszkadzać w codziennym trybie życia.