Dieta warzywno-owocowa dieta oczyszczająca, jakie produkty wykorzystać?

Dieta warzywno-owocowa dieta oczyszczająca, jakie produkty wykorzystać?

Kiedy brakuje nam energii i jesteśmy nieco ociężali, warto zastanowić się nad zastosowaniem diety oczyszczającej. Dzięki niej poczujemy się młodziej, zdrowiej i lżej. Wszystko dzięki pozbyciu się z organizmu toksyn oraz zatrzymanej w nim wody. Wybierając dietę warzywno-owocową lub inną trzeba przede wszystkim dobrze zapoznać się z jej zasadami, a potem ściśle ich przestrzegać, bo tylko wtedy przyniesie oczekiwane rezultaty. Jak ułożyć codzienne menu, żeby skutecznie oczyścić organizm? Poniżej kilka propozycji.

Jak należy przeprowadzić dietę oczyszczającą?

Podstawą większości diet oczyszczających są warzywa i owoce. Są różne rodzaje diet oczyszczających. Niektóre polegają na niejedzeniu niczego innego, aniżeli warzyw i owoców. Długość stosowania takiej diety nie powinna przekraczać więcej niż 3 dni. Warzywa i owoce mogą być surowe, gotowane, a także kiszone. Poza tym dopuszczalne są sok z cytryny, zioła i oliwa do doprawiania posiłków. Podczas tego rodzaju diety pijemy wodę, świeżo wyciskane soki i herbatki owocowe.

Istnieje również wersja rozszerzona diety warzywno-owocowej, którą stosuje się już przez 2 tygodnie. Najpierw przestrzegamy zasad opisanych powyżej, a następnie wprowadzamy powoli do jadłospisu inne produkty. Zaczynamy od kefiru lub jogurtu, którego pijemy codziennie 0,5 litra. Po dwóch kolejnych dniach włączamy do diety kaszę, ryż brązowy i otręby. Od ósmego dnia można pozwolić sobie na 10 dkg chudego twarogu, a od dziesiątego na 20 dkg ryby – gotowanej albo pieczonej. Po dwóch kolejnych dniach zastępujemy ją mięsem drobiowym.

Zobacz również  Przekąski, które możesz zabrać do pracy

Jeśli jednak okaże się, że brakuje nam silnej woli, żeby przestrzegać dokładnie tych zasad, możemy wybrać nieco łagodniejszą wersję, w której zaleca się jedzenie przez 2 tygodnie lekkostrawnych produktów oraz wypijanie około 1 litra świeżo wyciskanych soków warzywno-owocowych. Warto postarać się, żeby w ich składzie przeważały jednak warzywa. Nie wybierajmy też owoców, które zawierają dużo cukrów.

Kolejna wersja 14-dniowej diety z warzywami i owocami w roli głównej – oprócz nich jemy chude mięso i pełnoziarniste produkty zbożowe, a także pijemy 0,5 litra kefiru.

Jakie produkty warto włączyć do diety oczyszczającej?

Istnieje kilka produktów, które możemy stosować, żeby wzmocnić jeszcze efekt oczyszczający wybranej diety. Na pewno należy do nich cytryna, dlatego pijmy codziennie wodę z wyciśniętym z niej sokiem.

Zielona herbata przyśpiesza trawienie i spalanie tłuszczów, a także usuwa z organizmu substancje będące ubocznym produktem przemiany materii. Podobnie działa wiele ziół, z których możemy przygotowywać napary do picia, na przykład skrzyp polny, fiołek trójbarwny, łopian czy brzoza.

Seler, buraki, kapusta to warzywa, które mają szczególny udział w detoksykacji organizmu. Jeśli dołączymy jeszcze suszone śliwki przyśpieszymy dodatkowo perystaltykę jelit i już po kilku dniach zauważymy dużą różnicę, zarówno w naszym samopoczuciu, jak i w wyglądzie.

Jedno z głównych zaleceń wszystkich diet oczyszczających i w ogóle racjonalnego sposobu odżywiania, dotyczy wypijania około 2 litrów wody dziennie. Dzięki niej wszystkie nasze narządy mogą prawidłowo działać, a skóra jest odpowiednio nawilżona. Woda jest również niezbędna w procesie usuwania szkodliwych produktów przemiany materii, jak również sprawia, że nasze ciało jest odpowiednio nawodnione, a co za tym idzie mamy więcej energii oraz lepsze sampoczucie.