Jak często można jeść mięso, żeby było zdrowo i jakie wybrać

Jak często jeść mięso, żeby było zdrowo i jakie wybrać

Coraz więcej osób wybiera dietę wegetariańską i rezygnuje z jedzenia mięsa, co pochwala wielu dietetyków. Tradycyjni Polacy nie wyobrażają sobie diety bez mięsa, które dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów, a także jest źródłem cennego białka i żelaza. Jak często jeść mięso i wędliny, by było to dobre dla naszego zdrowia?

Rodzaje mięsa i wędlin

Dietetycy dzielą mięso na białe i czerwone, a kryterium podziału jest zawartość i rodzaj tłuszczu. Za mięso białe uznaje się kurczaka i indyka bez skóry, cielęcinę, królika i strusia. Do mięs czerwonych należą: wieprzowina, wołowina, baranina, konina, kaczka i gęś. Mięso białe zawiera mniej tłuszczu, ale więcej korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych nienasyconych, które chronią organizm przed zmianami miażdżycowymi.

Jakie wartości odżywcze ma mięso? Czy warto jeść wędliny?

Mięso to jedno z najlepszych źródeł pełnowartościowego białka, które jest lepiej przyswajalne od białka roślinnego. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, czyli takie, których organizm nie potrafi sam wytworzyć, a które są potrzebne do budowy tkanek. Najwięcej białka dostarcza chude mięso drobiowe, na przykład kurczak. Jeśli nie lubimy ugotowanego mięsa kurczaka (takie jest najzdrowsze) możemy zjadać najlepszej jakości wędliny drobiowe, które zawierają wiele składników mineralnych, na przykład żelazo. Mięso ma dużo fosforu i cynku oraz miedź, magnez, siarkę. Jest także bardzo dobrym źródłem wszystkich witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i przemiany metaboliczne białek, tłuszczów i węglowodanów. Dietetycy twierdzą, iż mięso trzeba jeść dwa lub trzy razy w tygodniu (na obiad – potrawa mięsna z dodatkiem warzyw).

Zobacz również  Śliwki suszone - jakie mają wartości odżywcze?

Które wędliny są najlepsze?

Wędliny również są cennym źródłem pełnowartościowego białka, a także żelaza, cynku, fosforu i witamin z grupy B. Najwięcej białka znajdziemy go w odmianach chudych, na przykład w szynce i polędwicy. Główną wadą wędlin jest wysoka zawartość soli. Producenci dodają do nich również niekorzystne dla organizmu związki konserwujące oraz dodatki podnoszące wydajność produkcji.. Specjaliści twierdzą, że jeśli w lodówce mamy wędliny i mięso, lepiej samodzielnie przygotować sobie pieczeń, którą można dodać do kanapek. Za zdrowe uważane są naturalnie wędzone wędliny suche. Wybierając produkt, dokładnie przeczytajmy jego skład – dobrej jakości wędlina powinna zawierać niż 90% mięsa, a jeśli ma mniej niż 70%, zrezygnujmy z zakupu. Wybierajmy suche kiełbasy, prawdziwe wędliny drobiowe, pieczone szynki i schaby. Pamiętajmy, że prawdziwa szynka nie ma jednolitego koloru i struktury.

Dania mięsne są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Wybierajmy chude mięso drobiowe oraz najlepszej jakości wędliny i jedzmy je ze smakiem w towarzystwie ziół i warzyw, a na długo zachowamy zdrowie i sprawność.