Jak dbać o oczy przy komputerze?

Jak dbać o oczy przy komputerze?

Każdego dnia nasz wzrok narażony jest na działanie wielu negatywnych czynników. Zmęczone, zaczerwienione, nadwrażliwe oczy, to problem wielu Polaków korzystających z komputera. Bez wątpienia długotrwałe wpatrywanie się w monitor wpływa negatywnie na nasz wzrok. Osoby, które spędzają wiele godzin przed komputerem powinny szczególnie dbać o oczy. Co zrobić, aby uniknąć przykrych dolegliwości związanych z gałką oczną? Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą zadbać o zdrowie naszych oczu.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie w trosce o zdrowie oczu?

Dbanie o oczy wymaga pewnego poświęcenia. Wzrok podczas pracy przy komputerze nie będzie męczył się tak szybko, jeżeli zadbamy o odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu. Główne światło powinno padać z góry, z odległości minimum 35 cm. Górna lampa powinna posiadać opcję regulacji natężenia światła. Natomiast lampkę na biurku warto wyposażyć w żarówkę o mocy 100 W, dającą światło jak najbardziej przypominające naturalne promienie słoneczne. Z tego względu lampka halogenowa z kablem o długości 3 m będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jak dać ulgę zmęczonym oczom?

Przesuszone, piekące gałki oczne to problem dotykających wielu osób spędzających czas przed komputerem. Możemy zminimalizować te nieprzyjemne dolegliwości, nawilżając oczy w naturalny sposób, czyli często mrugając. W walce z suchością oczu mogą pomóc również tzw. sztuczne łzy, które kupimy w każdej aptece bez recepty. Warto aplikować krople nawilżające szczególnie, jeżeli pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Zobacz również  Jakie wybrać krople nawilżające do oczu?

Jak przystosować komputer, by nie męczył wzorku?

W trosce o zdrowie naszych oczu warto zadbać, aby komputer był odpowiednio ustawiony. Ekran powinien być ustawiony minimum pół metra od naszej twarzy. Okuliści nie zalecają łączenia światła naturalnego ze sztucznym. Dlatego urządzenie elektroniczne powinno być ustawione bokiem do okna, nigdy na jego tle lub naprzeciw, dzięki temu unikniemy szkodliwych dla wzroku odblasków i odbić. Jeżeli posiadamy starszy model komputera, warto pomyśleć nad zakupem ekranu przeciwodblaskowego, który wzmocni kontrast między tłem, a pozostałymi elementami wyświetlanymi na monitorze i pomoże skutecznie chronić nasz wzrok.

Regularne przerwy od pracy przy komputerze

W jaki sposób możemy jeszcze dbać o oczy? Robiąc co godzinę kilkuminutowe przerwy od ciągłego wpatrywania się monitor, zminimalizujemy negatywne oddziaływanie ekranu komputerowego. W tym czasie możemy wyjść na balkon lub wykonać proste ćwiczenia, takie jak przenoszenie wzroku na najdalej położone przedmioty, czy wyobrażanie sobie cyfry osiem i wodzeniem wzrokiem po jej obwodzie. Gimnastyka dla oczu bardzo odpręża i relaksuje, dlatego warto pamiętać o niej każdego dnia.

Mamy nadzieję, że powyższe rady dotyczące pielęgnacji oczu okażą się przydatne i przyniosą ulgę osobom, które szukają pomocy. Nadmierna koncentracja wzroku na monitorze komputera, to szybka droga do przewlekłych chorób oczu, których skutki możemy odczuć dopiero za kilka lat. Oczy są bardzo wrażliwym narządem, dlatego też nigdy nie lekceważmy sygnałów, jakie nam wysyłają.