Jak zrezygnować z cukru – najskuteczniejsze sposoby!

Wszyscy wiemy, że dostępny na sklepowych półkach biały cukier nie jest zbyt zdrowy. Najlepiej byłoby całkowicie go ograniczyć, gdyż nadmiar tego składnika w diecie prowadzi do otyłości, zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, obniża odporność, rozregulowuje gospodarkę hormonalną oraz przyspiesza starzenie skóry. Ale jak to zrobić? Czy zmiana białego cukru na ksylitol czy stewię to dobry pomysł?

Dlaczego lubimy cukier? Jak z niego zrezygnować?

Tłuszcze są dla wielu z nas nagrodą. Słodki smak sprawia, że jest nam przyjemnie i zapominamy, że sklepowe słodycze to nic dobrego, gdyż pełne są cukru, tłuszczy trans, oleju palmowego oraz sztucznych barwników i konserwantów. Zróbmy wszystko, by z nich zrezygnować. Jak to zrobić? Musimy zawsze pamiętać, czym są słodycze i uświadomić sobie, jak bardzo są szkodliwe. Nauczymy się sprawdzać, w jakich potrawach jest cukier i powoli z nich rezygnujmy. Możemy także poszukać przepisów na domowe słodkości – przygotujemy je sami, a cukier zastąpimy stewią czy ksylitolem. Zajrzyj tutaj i znajdź dla siebie zdrowy zamiennik cukru: https://www.e-piotripawel.pl/kategoria/produkty-bez-cukru/1138

A może zamienniki cukru? Stewia, ksylitol i spółka

Zwykły cukier możemy zastąpić ksylitolem czyli cukrem brzozowym, który jest dużo mniej kaloryczny oraz nie wpływa na poziom insuliny. Ułatwia mineralizację, czyli przyswajanie minerałów przez organizm, np. wapnia przez kości, a więc działa wspomagająco przy osteoporozie. Cukier brzozowy działa bakteriobójczo, gdyż nie poddaje się fermentacji, a więc nie może być zamieniony na kwasy przez bytujące w jamie ustnej bakterie. Ma jednak wady, gdyż może działać przeczyszczająco. W sklepach znajdziemy też cukier trzcinowy, który swój brązowy kolor zawdzięcza obecności melasy.
Produkt działa wykrztuśnie i przeciwbólowo, ma właściwości bakteriobójcze, przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Wiele dobrych właściwości ma miód, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i uodparniająco. Przede wszystkim jest zdrowszą wersją cukru, więc jest zdecydowanie jego lepszą alternatywą.

Zobacz również  Sok, nektar, napój owocowy – wiesz co pijesz

Czy słodziki mogą zastąpić cukier? Czy warto sięgnąć po stewię?

Najpopularniejszymi słodzikami są aspartam i stewia, a wiele osób zastępuje nimi cukier. Z pewnością są doskonałą alternatywą dla osób chorujących na cukrzycę. Stewia to znana od dawna roślina, która ma bardzo słodki smak, za co odpowiadają obecne w niej glikozydy stewiolowe. Jedna łyżeczka sproszkowanych liści rośliny odpowiada szklance cukru, ale jest ona dużo mniej kaloryczna. Naukowcy udowodnili, że jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i nie można jej przedawkować. Nie da się jednak ukryć, że jest bardzo słodka, więc spożywanie jej na pewno nie odzwyczai nas od słodkiego smaku.
Cukier w nadmiarze szkodzi – co do tego nie ma wątpliwości. Postarajmy się na stałe wykluczyć go z diety, a zanim to zrobimy, zmieńmy go na zdrowszą stewię czy ksylitol.

Dodaj komentarz