W jakich produktach znajdziemy naturalny antybiotyk?

Wszyscy mamy w kuchni czasu czosnek, cebulę, oregano, miód czy imbir, lecz nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z ich właściwości leczniczych. Czy smaczne dary natury mają tak silne właściwości, że mogłyby z powodzeniem zastąpić antybiotyki przepisane przez lekarza? Nie w każdym wypadku, ale warto o nich pamiętać, by zbyt często nie sięgać po syntetyczne antybiotyki, których zażywanie może prowadzić do osłabienia organizmu. Sięgajmy zwłaszcza po czosnek, który ma cudowne właściwości.

Jak działają naturalne antybiotyki? Czosnek i inne cuda przyrody

Naturalne antybiotyki to związki, które są wytwarzane w sposób naturalny, bez udziału człowieka i chemii, np. związki siarki występujące w cebuli czy obecna w czosnku allicyna. Co ważne, nie tylko zwalczają wirusy, ale i mobilizują organizm do dalszej walki. Rośliny wyższe (mszaki, paprotniki czy okrytonasienne) wytwarzają związek określany jako fitoncyd, który zwalcza bakterie i grzyby. Celem jest hamowanie rozwoju wirusów i bakterii. Działają także żółciopędnie, rozkurczowo, pobudzają krążenie krwi oraz wydzielanie soków trawiennych. Potrafią obniżać stężenie cholesterolu i glukozy we krwi, przeciwdziałają zakrzepicy i miażdżycy. Ponadto, wzmagają apetyt, ułatwiając wchłanianie składników odżywczych do jelit. Najbardziej popularne i najczęściej nieświadomie wykorzystywane ze względu na lecznicze właściwości są czosnek, cebula, tymianek, szałwia czy propolis. Do naturalnych antybiotyków zaliczymy także imbir, aloes, ekstrakt z pestek grejpfruta i olejek z oregano.

Zobacz również  Wskazówki, jak wybrać suplementy w sporcie

Jak działa czosnek?

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, który hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, obniża ciśnienie krwi. Wystarczy zjadać tylko jeden ząbek czosnku dziennie, by w krótkim czasie odczuć jego zbawienny wpływ na zdrowie. Kryje się w nim bowiem cała apteka – związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, witaminy (B1, B2, PP, C, prowitamina A), liczne sole mineralne (m.in. potasu, wapnia, magnezu) oraz rzadkie mikroelementy (m.in. kobalt, chrom, nikiel). Najcenniejsze w czosnku są olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę, związek o charakterystycznym ostrym zapachu. Najzdrowszy jest czosnek surowy, lecz ze względu właśnie na jego specyficzny zapach rzadko jadamy go w tej postaci. Obecnie możemy kupić zawierające go bezwonne preparaty.

Na czym polega zdrowotne działanie czosnku?

Czosnek skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym układu oddechowego i je zwalcza. To zasługa lotnych związków siarkowych i olejków eterycznych. W związku z tym, w okresie jesienno-zimowym powinien na stałe zagościć w naszym menu. Podobnie podczas przeziębienia czy grypy – ciepłe mleko ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku ułatwia odkrztuszanie, rozgrzewa, wzmaga potliwość, obniżając gorączkę, i udrażnia drogi oddechowe. Warzywo ma także właściwości przeciwzakrzepowe podobne do aspiryny – znacząco zmniejsza lepkość krwi.

Chorób czasami nie da się uniknąć, ale możemy zrobić wszystko, by utrudnić pracę atakującym nas wirusom. Pokonajmy osłabienie przyjmując naturalne antybiotyki, które są pomocne w zwalczaniu infekcji. W naszym menu powinien przede wszystkim niezwykły czosnek, który jest królem naturalnych antybiotyków.

Zobacz również  Czy w trakcie pandemii można używać suszarek do rąk?