W jakich produktach znajdziemy naturalny antybiotyk?

Wszyscy mamy w kuchni czasu czosnek, cebulę, oregano, miód czy imbir, lecz nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z ich właściwości leczniczych. Czy smaczne dary natury mają tak silne właściwości, że mogłyby z powodzeniem zastąpić antybiotyki przepisane przez lekarza? Nie w każdym wypadku, ale warto o nich pamiętać, by zbyt często nie sięgać po syntetyczne antybiotyki, których zażywanie może prowadzić do osłabienia organizmu. Sięgajmy zwłaszcza po czosnek, który ma cudowne właściwości.

Jak działają naturalne antybiotyki? Czosnek i inne cuda przyrody

Naturalne antybiotyki to związki, które są wytwarzane w sposób naturalny, bez udziału człowieka i chemii, np. związki siarki występujące w cebuli czy obecna w czosnku allicyna. Co ważne, nie tylko zwalczają wirusy, ale i mobilizują organizm do dalszej walki. Rośliny wyższe (mszaki, paprotniki czy okrytonasienne) wytwarzają związek określany jako fitoncyd, który zwalcza bakterie i grzyby. Celem jest hamowanie rozwoju wirusów i bakterii. Działają także żółciopędnie, rozkurczowo, pobudzają krążenie krwi oraz wydzielanie soków trawiennych. Potrafią obniżać stężenie cholesterolu i glukozy we krwi, przeciwdziałają zakrzepicy i miażdżycy. Ponadto, wzmagają apetyt, ułatwiając wchłanianie składników odżywczych do jelit. Najbardziej popularne i najczęściej nieświadomie wykorzystywane ze względu na lecznicze właściwości są czosnek, cebula, tymianek, szałwia czy propolis. Do naturalnych antybiotyków zaliczymy także imbir, aloes, ekstrakt z pestek grejpfruta i olejek z oregano.

Zobacz również  Dlaczego hybryda odchodzi od paznokcia?

Jak działa czosnek?

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, który hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, obniża ciśnienie krwi. Wystarczy zjadać tylko jeden ząbek czosnku dziennie, by w krótkim czasie odczuć jego zbawienny wpływ na zdrowie. Kryje się w nim bowiem cała apteka – związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, witaminy (B1, B2, PP, C, prowitamina A), liczne sole mineralne (m.in. potasu, wapnia, magnezu) oraz rzadkie mikroelementy (m.in. kobalt, chrom, nikiel). Najcenniejsze w czosnku są olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę, związek o charakterystycznym ostrym zapachu. Najzdrowszy jest czosnek surowy, lecz ze względu właśnie na jego specyficzny zapach rzadko jadamy go w tej postaci. Obecnie możemy kupić zawierające go bezwonne preparaty.

Na czym polega zdrowotne działanie czosnku?

Czosnek skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym układu oddechowego i je zwalcza. To zasługa lotnych związków siarkowych i olejków eterycznych. W związku z tym, w okresie jesienno-zimowym powinien na stałe zagościć w naszym menu. Podobnie podczas przeziębienia czy grypy – ciepłe mleko ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku ułatwia odkrztuszanie, rozgrzewa, wzmaga potliwość, obniżając gorączkę, i udrażnia drogi oddechowe. Warzywo ma także właściwości przeciwzakrzepowe podobne do aspiryny – znacząco zmniejsza lepkość krwi.

Chorób czasami nie da się uniknąć, ale możemy zrobić wszystko, by utrudnić pracę atakującym nas wirusom. Pokonajmy osłabienie przyjmując naturalne antybiotyki, które są pomocne w zwalczaniu infekcji. W naszym menu powinien przede wszystkim niezwykły czosnek, który jest królem naturalnych antybiotyków.

Zobacz również  Wskazówki, jak wybrać suplementy w sporcie