Jakie oleje i oliwy są najlepsze?

Dieta bez tłuszczu nie ma sensu. Warto o tym pamiętać, ponieważ niezdrowe założenia dietetyczne, w których całkowicie eliminuje się tłuszcze roślinne, nie prowadzą do niczego dobrego. Oleje i oliwy tłoczone, filtrowane lub niefiltrowane, to wspaniałe źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które potrzebne są między innymi do tego, aby przyswajały się pewne witaminy.

Olej rzepakowy, czyli najlepszy tłuszcz roślinny z Polski

Wśród olejów popularnych w kuchni polskiej na piedestale stoi rzepakowy. Jest on niezwykle zdrowy i cenny, dlatego nie należy o nim zapominać. Można stosować go nie tylko na zimno, dodając na przykład do surówki z kapusty, ale też smażyć na nim i to w wysokich temperaturach. Dlatego właśnie olej rzepakowy jest lepszym produktem niż olej słonecznikowy, chociaż ten ostatni również jest chętnie wykorzystywany w kuchni. W Polsce olej rzepakowy tłoczy się od dawna. Jego cena nie przysparza o palpitacje serca, dlatego tak chętnie kupują go wszyscy Polacy. Droższym produktem, który również wywodzi się z Polski, jest olej lniany. W tym przypadku jest to produkt, którego można używać tylko i wyłącznie na zimno.

Olej lniany

Olej lniany znany jest od dawna, ale dopiero kilka lat temu powrócił do łask. Warto pamiętać o tym, że ten olej szybko jełczeje, dlatego należy kupować go w małych ilościach, najlepiej wtedy, gdy jest przelany do ciemnej butelki. Potem trzeba trzymać go w chłodzie i w ciemności, czyli zwykle w spiżarni lub w lodówce. Olej lniany nadaje się do doprawiania potraw na zimno. Można przyprawiać nim surówki i sałatki, ale też na przykład kaszę. Poza tym sporo osób stosuje go do pielęgnacji ciała, głównie skóry.

Zobacz również  Mięso - na co uważać przy zakupie

 

Oleje i oliwy: https://e-spar.com.pl/kategoria/oleje-oliwy/953

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to tłuszcz roślinny, który pochodzi z klimatu śródziemnomorskiego. To właśnie we Włoszech, w Grecji i w Hiszpanii produkuje się najwięcej oliwy. Można wybrać oliwę z pierwszego tłoczenia, która jest produktem droższym lub oliwę z drugiego tłoczenia. Ta ostatnia ma ciemniejszy kolor. Oliwa z oliwek raczej nie nadaje się do smażenia, natomiast można w niej potrawy dusić, a także dodawać do dań na zimno. Wspaniale podkreśla ona smak wielu różnych potraw, dlatego trudno wyobrazić sobie bez niej współczesną polską kuchnię, chociaż tak naprawdę rodowód ma z południa Europy.

Olej winogronowy

Olej z pestek winogrona jest również popularnym olejem w naszym kraju, można kupić go w wielu sklepach spożywczych. Stosuje się go na zimno, jest wspaniałym dodatkiem do sałatek i surówek. Jego smak jest lżejszy, bardziej orzeźwiający, dlatego często jest zamiennikiem oleju rzepakowego. W polskich sklepach spożywczych, zarówno tych popularnych, jak i w delikatesach, można znaleźć mnóstwo ciekawych propozycji. Warto korzystać z olejów i oliwy, szczególnie z egzemplarzy smakowych, ponieważ podkreślają one każde danie. Trzeba tylko pamiętać o tym, że są bardzo kaloryczne, dlatego też należy używać ich w niedużej ilości.

Dodaj komentarz