Jakie wybrać krople nawilżające do oczu?

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, praca przy komputerze, czytanie przy sztucznym świetle, używanie smartfonów i tabletów – wszystko to wpływa na komfort naszego widzenia. Coraz więcej osób cierpi na tak zwany zespół suchego oka. Jest to sytuacja, gdy mamy wrażenie, jakby pod powiekami znajdował się piasek, a mruganie sprawia nam trudności. Naturalne nawilżenie oka nie wystarczy. W takiej sytuacji trzeba używać nawilżające krople do oczu, które zmniejszą suchość oka i ochronią je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi powodującymi dyskomfort.

Jakie nawilżające krople do oczu wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów nawilżających do oczu dostępnych bez recepty. Jednak mimo, że są to produkty, które możemy kupić samodzielnie, musimy pamiętać, że większości z nich nie można używać bez ograniczeń. Najczęściej do suchych oczu poleca się:

  • krople typu sztuczne łzy – są to podstawowe krople do oczu o działaniu nawilżającym. Głównym składnikiem takich preparatów jest metyloceluloza lub kwas hialuronowy. Sztuczne łzy mają na celu zastąpić naturalne. Ich stosowanie pozwala podnieść komfort widzenia. Można je stosować za każdym razem, gdy odczujemy taką potrzebę. Krople tego typu mogą stosować również osoby noszące na co dzień szkła kontaktowe;
  • krople do zmęczonych oczu – można je stosować okazjonalnie, gdyż zwężają naczynia krwionośne (likwidują efekt czerwonych, przekrwionych oczu).
Zobacz również  Bezpieczne używanie soczewek kontaktowych

Wybierając krople do oczu trzeba pamiętać, że mogą one uczulać, dlatego przed użyciem należy zapoznać się z zaleceniami i uwagami producenta.

Krople do oczu w płynie czy w żelu?

W aptekach dostępne są nawilżające krople do oczu w formie płynu i żelu. Żele poleca się osobom, które skarżą się na częste dolegliwości związane z wysychaniem oczu. Mają one dużą lepkość, a co za tym idzie dłużej utrzymują się na powierzchni oka. Trzeba jednak pamiętać, że żel na chwilę po nałożeniu może zaburzyć ostrość widzenia.

Krople do oczu – jakie opakowanie wybrać?

Krople do oczu można nabyć w jednorazowych opakowaniach tzw. mimsach lub tradycyjnych buteleczkach. Jakie wybrać? Jednorazowe opakowania przeznaczone są raczej dla osób, które nawilżające krople do oczu używają okazjonalnie, gdyż po ich otwarciu i zakropieniu oczu pozostałość należy wyrzucić (krople nie są już sterylne). Dla osób regularnie zakrapiających oczy lepsze są krople w tradycyjnych buteleczkach. Z reguły ich ważność to od 4 tygodni do kilku miesięcy.

Jak stosować krople do oczu?

Krople do oczu można przyjmować w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. Wiele osób ma odruch odsuwania się w czasie zakrapiania oczu. W tym przypadku można wybrać specjalne preparaty, które stosuje się na zamknięte powieki, np. spray lub krople. Jeśli zdecydujemy się na krople najlepiej nakładać je na powieki w pozycji leżącej. Jednorazowo zazwyczaj wpuszcza się jedną – dwie krople płynu. Wszystko zależy od zaleceń producenta preparatu nawilżającego.