Jazda na rowerze – dlaczego uzależnia?

Wiosna to początek sezonu rowerowego. Dwa kółka wyciągane są z piwnic i garażów, a na następnie po krótkiej renowacji są gotowe na kolejne przygody, nawet jeżeli wiedzie ona tylko z domu do pracy. Dlaczego tak chętnie jeździmy na tym pojeździe?

Dlaczego rower?

Aktywność fizyczna jest dla wielu jednoznaczna z bólem oraz zbyt dużym wysiłkiem, który kończy się zmęczeniem. Jednakże osoby, które zaangażowały się na dłużej twierdzą coś, wręcz zupełnie innego – dla nich sport staje się codziennością, stylem życia, czymś co warto robić, aby czuć się szczęśliwym i zdrowym. Jedną z dyscyplin sportowych niezmiernie się rozwijających w ostatnim czasie jest jazda na rowerze. To właśnie ona, zaraz obok biegania przeżywa niezwykły renesans i z roku na rok możemy zauważyć coraz większą jej popularność.

Wybierając się na spacer w parku, jeszcze parę lat temu, mogliśmy zobaczyć pojedynczych biegaczy, czasami rowerzystów, jednak nie było to widok powszechny. Dzisiaj, zwłaszcza wraz z przyjściem wiosny oraz lata, ruch na trasach spacerowych, parkach oraz trasach rowerowych czy samych chodnikach staje się niezwykle wzmożony.

Wpływ jazdy na rowerze na organizm

Tendencja ta powinna cieszyć, ze względu na to, iż jakakolwiek aktywność fizyczna jest dla nas oraz funkcjonowania naszego organizmu niepomiernie korzystna. Dotleniamy nasz organizm, sprawiamy iż zaczyna działać szybciej i sprawniej, rozwijamy nasze mięśnie. Dołączając do aktywności fizycznej, regularne zdrowe odżywianie po krótkim czasie zauważymy efekty naszej aktywności. Nasze ciało stanie się bardziej jędrne i elastyczne, a my sami będziemy mieć dużo więcej energii i wigoru, tryskając witalnością i zdrowiem – co niezmiernie ważne nasza odporność na wszelkie wirusy oraz choroby zwiększy się widocznie.

Zobacz również  Silny i męczący ból szyi. Kiedy konieczna będzie rehabilitacja?

Jednak dlaczego mówi się, że sport często uzależnia, a w związku z tym, sama jazda na rowerze również? Dzięki regularnemu uprawianiu aktywności fizycznej, a przede wszystkim poprawnemu wykonywaniu ćwiczeń w naszym ciele uwalniane są endorfiny – zwane hormonem szczęścia. W momencie kiedy nasze ciało wchodzi na wyższe obroty obok bólu i zmęczenia pojawia się właśnie to uczucie satysfakcji i przyjemności, które zachęca nas do powrotu czy powtórzenia dnia następnego danej aktywności. Poza tym, dzięki ćwiczeniom, nasz organizm oraz nasze ciało zyskuje same korzyści – oprócz odpowiedniego dotlenienia, znika z naszego ciała zmęczenie, ciągła ospałość czy niechęć do ruchu powodując iż już po krótkim czasie czujemy się dużo lepiej.

Jazda na rowerze staje się nie tylko modą na ulicach, ale zwiększoną świadomością ludzi o tym, jak ważny jest ruch dla ciała i ducha, który gwarantuje ten dwukołowy rower. Ale częsta jazda na rowerze nie daje samych korzyści tylko nam, na nim jadącym, ale również wszystkim dokoła. Wszak nie ma bardziej ekologicznego pojazdu niż rower.