Kawa parzona czy rozpuszczalna? Która jest lepsza?

Kawa parzona czy rozpuszczalna? Która jest lepsza?

Zakup kawy i wielu ludzi uważa za czynność banalną, ale wcale tak nie jest. Zwyczaj parzenia tego aromatycznego napoju w wielu domach jest ważną tradycją, a domownicy gromadzą się, by wspólnie wypić pyszną kawę. Rzecz jasna, łatwo iść do sklepu, wybrać i zapłacić. Tylko co wybrać? Która kawa jest najlepsza? Parzona czy rozpuszczalna?

Wybieramy kawę. Ziarnista czy mielona?

Wielbiciele herbaty wybierają wersję ekspresową, w torebkach lub liściastą, a zwolennicy kawy mogą wybrać wersję zmieloną, ziarnistą lub rozpuszczalną. Oczywiście, wszystko zależy od tego, czy mamy w domu dobrej jakości żarnowy młynek do kawy lub ekspres z wbudowanym młynkiem. Jeśli tak, wybierzmy kawę ziarnistą. W ekspresach automatycznych można regulować stopień zmielenia kawy, co znacznie wpływa na smak zaparzonego naparu, a kawa ziarnista jest po prostu lepsza. Sami ją mielimy i od razu zaparzamy, co gwarantuje wspaniały smak napoju. Jeśli nie mamy nawet ręcznego młynka, kupmy dobrej jakości kawę mieloną.

Kawa parzona a rozpuszczalna

Kawa naturalna nie zawiera żadnych dodatków. Przygotowanie naparu wymaga nieco więcej czasu niż w przypadku kawy rozpuszczalnej. Jeśli chcemy pić naprawdę dobrą kawę, musimy mieć w domu ekspres ciśnieniowy lub kawiarkę. Z pewnością szybciej przygotujemy kawę rozpuszczalną, którą wystarczy po prostu zalać wodą. Wiele osób wybiera właśnie ten rodzaj kawy, gdyż po zalaniu jej gorącą wodą nie musimy walczyć z pływającymi w niej fusami tak, jak w przypadku tradycyjnej kawy parzonej. Napój tego typu zaczęto produkować w latach 50. XX wieku. Kawa rozpuszczalna powstaje w wyniku procesu produkcyjnego, który polega na rozkruszaniu ziaren i przepuszczaniu ich przez strumień gorącej wody pod wysokim ciśnieniem. W wyniku takiego działania powstaje ekstrakt, który następnie poddawany jest czyszczeniu, filtrowaniu i suszeniu. Tak przygotowany koncentrat kawowy razem z gorącym powietrzem wtłacza się do wysokiego zbiornika specjalnej, suszącej maszyny. Pod wpływem temperatury cała woda z ekstraktu odparowuje, pozostają tylko granulki kawy.

Zobacz również  W jakich produktach znajdziemy naturalny antybiotyk?

Czy kawa rozpuszczalna to czysta kawa?

Kawa rozpuszczalne powstaje podczas wieloetapowej obróbki technologicznej. Daje to producentom możliwość manipulowania jej smakiem, dodawania różnego rodzaju polepszaczy i sztucznych substancji. Tego typu kawa jest wytwarzana z ziaren gorszej jakości, co też ma wpływ na jej smak. W jej składzie jest nikiel, którego nie ma w naturalnej kawie parzonej.
Wielu z nam kawa towarzyszy ważnego dnia. Wybierajmy ulubione gatunki ulubionego napoju, by móc każdego dnia rozkoszować się jego smakiem. Aromatyczna kawa parzona jest doskonałym towarzyszem poranków, a kiedy czas nas goni, pijmy kawę rozpuszczalną, którą parzy się bardzo szybko.