Kawa parzona czy rozpuszczalna? Która jest lepsza?

Kawa parzona czy rozpuszczalna? Która jest lepsza?

Zakup kawy i wielu ludzi uważa za czynność banalną, ale wcale tak nie jest. Zwyczaj parzenia tego aromatycznego napoju w wielu domach jest ważną tradycją, a domownicy gromadzą się, by wspólnie wypić pyszną kawę. Rzecz jasna, łatwo iść do sklepu, wybrać i zapłacić. Tylko co wybrać? Która kawa jest najlepsza? Parzona czy rozpuszczalna?

Wybieramy kawę. Ziarnista czy mielona?

Wielbiciele herbaty wybierają wersję ekspresową, w torebkach lub liściastą, a zwolennicy kawy mogą wybrać wersję zmieloną, ziarnistą lub rozpuszczalną. Oczywiście, wszystko zależy od tego, czy mamy w domu dobrej jakości żarnowy młynek do kawy lub ekspres z wbudowanym młynkiem. Jeśli tak, wybierzmy kawę ziarnistą. W ekspresach automatycznych można regulować stopień zmielenia kawy, co znacznie wpływa na smak zaparzonego naparu, a kawa ziarnista jest po prostu lepsza. Sami ją mielimy i od razu zaparzamy, co gwarantuje wspaniały smak napoju. Jeśli nie mamy nawet ręcznego młynka, kupmy dobrej jakości kawę mieloną.

Kawa parzona a rozpuszczalna

Kawa naturalna nie zawiera żadnych dodatków. Przygotowanie naparu wymaga nieco więcej czasu niż w przypadku kawy rozpuszczalnej. Jeśli chcemy pić naprawdę dobrą kawę, musimy mieć w domu ekspres ciśnieniowy lub kawiarkę. Z pewnością szybciej przygotujemy kawę rozpuszczalną, którą wystarczy po prostu zalać wodą. Wiele osób wybiera właśnie ten rodzaj kawy, gdyż po zalaniu jej gorącą wodą nie musimy walczyć z pływającymi w niej fusami tak, jak w przypadku tradycyjnej kawy parzonej. Napój tego typu zaczęto produkować w latach 50. XX wieku. Kawa rozpuszczalna powstaje w wyniku procesu produkcyjnego, który polega na rozkruszaniu ziaren i przepuszczaniu ich przez strumień gorącej wody pod wysokim ciśnieniem. W wyniku takiego działania powstaje ekstrakt, który następnie poddawany jest czyszczeniu, filtrowaniu i suszeniu. Tak przygotowany koncentrat kawowy razem z gorącym powietrzem wtłacza się do wysokiego zbiornika specjalnej, suszącej maszyny. Pod wpływem temperatury cała woda z ekstraktu odparowuje, pozostają tylko granulki kawy.

Zobacz również  Apteka online dlaczego warto tam kupować

Czy kawa rozpuszczalna to czysta kawa?

Kawa rozpuszczalne powstaje podczas wieloetapowej obróbki technologicznej. Daje to producentom możliwość manipulowania jej smakiem, dodawania różnego rodzaju polepszaczy i sztucznych substancji. Tego typu kawa jest wytwarzana z ziaren gorszej jakości, co też ma wpływ na jej smak. W jej składzie jest nikiel, którego nie ma w naturalnej kawie parzonej.
Wielu z nam kawa towarzyszy ważnego dnia. Wybierajmy ulubione gatunki ulubionego napoju, by móc każdego dnia rozkoszować się jego smakiem. Aromatyczna kawa parzona jest doskonałym towarzyszem poranków, a kiedy czas nas goni, pijmy kawę rozpuszczalną, którą parzy się bardzo szybko.