Czarny bez – magiczna roślina, która wraca do łask. Dlaczego tak chętnie sięgamy po kosmetyki z czarnym bzem? Przez jego właściwości – nie tylko łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę, ale ma również właściwości głęboko oczyszczające, wygładzające i rozjaśniające skórę. I co najważniejsze wiele specyfików możemy przygotować sami.
W czasach, gdy ziołolecznictwo było powszechnie szanowaną metodą leczenia czarny bez uważany był za roślinę magiczną. Miano to zyskał nie tylko dlatego, że przypisywano mu właściwości odganiania zła i odmładzania, ale głównie dlatego, że roślina ta znajdowała zastosowanie lecznicze w bardzo wielu przypadłościach, również tych skórnych. Dzisiaj, choć możemy korzystać z rewolucyjnych zabiegów oferowanych przez salony medycyny estetycznej, wiele osób decyduje się zaufać magii roślin i sięga właśnie po kosmetyki z czarnym bzem.
Zrób to sam
W drogeriach bez trudu znajdziemy kremy, peelingi, szampony czy nawet hypoalergiczne mydła na bazie czarnego bzu. Roślina ta już od jakiegoś czasu zyskała uznanie producentów kosmetyków, którzy doceniają ją za szeroki zakres właściwości wspierających pielęgnację skóry, włosów, jak i całego organizmu. Kosmetyki z czarny bzem nadają się bowiem do częstego stosowania, ponadto mogą po nie sięgać osoby z różnymi rodzajami cery oraz różnymi problemami skórnymi. A dodatkowo świetnie sprawdzają się w produktach dla alergików.
Choć najłatwiej sięgnąć po gotowy produkt na bazie czarnego bzu możemy również pokusić się o samodzielne przygotowanie kosmetyków z wykorzystaniem tego zioła. Czarny bez jest bowiem rośliną powszechnie występującą na trenie Polski. Zbiory prowadzimy na wiosnę lub jesienią, w zależności od tego, co jest nam potrzebne. Do przygotowania kosmetyków z czarnego bzu wykorzystywane są kwiaty i owoce rośliny. Zawierają one liczne substancje lecznicze – witaminy, kwasy, sole mineralne. Kwiaty zbiera się na przełomie maja i czerwca, gdy nie są jeszcze całkiem rozwinięte. Natomiast owoce, które przyjmują postać czarnych jagód ścinamy na początku września. Ponadto, w Internecie i sklepach zielarskich bez trudu dostaniemy również gotowy susz czy ekstrakt z czarnego bzu.
Na dedykowanych portalach zielarskich i blogach związanych z medycyną i kosmetyką naturalną znajdziemy wiele różnorodnych, mniej lub bardziej skomplikowanych, przepisów na kosmetyki z czarnego bzu. I tak możemy pokusić się o skomponowanie własnego kremu, toniku, płukanki do włosów, peelingu i wielu, wielu innych. Dzięki temu w prosty sposób uzupełnimy naszą półkę z kosmetykami o naturalne i zdrowe produkty, których składu możemy być w stu procentach pewni.
Szerokie zastosowanie
Czarny bez świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków. Ale równie szerokie zastosowanie znajduje w kuchni i medycynie. Jako naturalny środek wzmacniający naszą odporność czarny bez jest podstawą różnych naparów, syropów i napojów o działaniu przeciwwirusowym, przeciwbólowym, wspomagającym organizm przy różnego rodzaju infekcjach, przeziębieniach czy stanach podgorączkowych. Ponadto z czarnego bzu możemy wyczarować bajeczną w smaku lemoniadę, soki, herbatę, konfitury, ale też ocet czy wino.