Najdziwniejsze owoce świata

Owoce są zdrowe i pyszne. Sięgajmy więc po nie jak najczęściej, a jeśli znudziły się nam polskie jabłka, spróbujmy egzotycznych owoców, które znajdziemy nawet w dyskontach. Sięgnijmy po soczyste i smaczne owoce o nietuzinkowych kształtach.

Pyszne owoce. A może coś z egzotyki?

buddhas-hand
Czy wiesz co to za owoc? https://www.e-piotripawel.pl/kategoria/owoce/692

Wśród owoców szczególnie polecane są grejpfurty, które uzupełniają naszą dietę o polifenole, chroniące system obronny organizmu przed wolnymi rodnikami. Są też źródłem kwasów organicznych i bioflawonoidów, które są napędem dla naszego systemu odpornościowego. Za zdrowe uważane są także pyszne gruszki, które dostarczają organizmowi dużą dawkę potasu, błonnika, żelaza oraz mnóstwa witamin. Szukając nowych smaków, warto sięgnąć po egzotyczne owoce. Uzupełniając nimi codzienną dietę dostarczamy organizmowi wielu składników odżywczych lub wzbogacamy nimi jadłospis. Bogactwo witamin i minerałów jaka w nich tkwi, wzbogaci każdy posiłek. Zwróćmy tylko uwagę na to, by były dojrzałe. Warto sięgnąć po owoc kaki, który wyglądem przypomina pomarańczowego pomidora. Jego skórka jest gładka i błyszcząca, a co najważniejsze jadalna. Wewnątrz znajduje się miąższ o galaretowatej konsystencji i fantastycznym słodkim smaku, pod warunkiem oczywiście, że jest dojrzały i poleży trochę od momentu zerwania. Kaki zawierają sporą ilość witaminy C i beta-karotenu.

Egzotyczne cuda. Owoce, których nie znamy

Pyszna jest marakuja, czyli niewielki, okrągły owoc egzotyczny. Zjada się go razem z pestkami lub przeciera przez sitko. Marakuja zawiera witaminę C, beta-karoten, witaminy z grupy B, a także wapń i żelazo. Sięgnijmy także po rambutan, czyli oryginalny owoc egzotyczny o wielkości śliwki. Twardą skórkę pokrywa ogromna ilość miękkich włosków, które mogą przybierać kolor czerwony, żółty lub pomarańczowy. Wewnątrz znajduje się przezroczysty i słodki, pachnący miąższ, który wyjada się łyżeczką. Owoce są bogate w witaminę B12 i C. W dobrych sklepach kupimy ogórek kiwano, który pochodzi z Afryki, a występuje także w Kalifornii, Chile, Australii i Nowej Zelandii. Jego zapach przypomina banana, a smak — kiwi, melona i ogórka. Yangmei to chińskie drzewo truskawkowe. Rośnie głównie w Chinach, służy do celów ozdobnych w parkach i ogrodach. Intensywnie czerwony owoc tego drzewa jest jadalny i dość słodki. Połowę jego wnętrza zajmuje pestka. Wśród ciekawych owoców wymienić należy również monsterę dziurawą, która rośnie w Meksyku i Panamie, a w Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna. Jej owoce smakują jak połączenie ananasa i banana, a z ich konsumpcją należy uważać, ponieważ wysoka zawartość kwasu szczawiowego może doprowadzić do uszkodzenia błon śluzowych. Ciekawy kształt ma karambola, która po przekrojeniu przypomina gwiazdkę. Karmabola ma słodko-kwaśny smak, można ją jeść razem ze skórką i nasionami. Durian zaś bywa nazywany królem owoców, ale jego zapach jest okropny, gdyż przypomina zapach gnijącego mięsa). Spośród około 30 istniejących odmian duriana tylko 1/3 jest jadalna.

Zobacz również  Jakie oleje i oliwy są najlepsze?

Owoce są źródłem witamin i mikroelementów. Chcąc poznawać nowe smaki, sięgnijmy po pyszne owoce egzotyczne.