O czym nie można zapomnieć latem?

Wakacyjny czas beztroski to moment, kiedy wiele osób wybiera się na wypoczynek w kraju lub za granicą. Nieważne, czy wakacje spędza się w egzotycznym klimacie lub przydomowym ogródku, lato to specjalny czas, który wymaga od nas specjalnego przygotowania. Poparzenia słoneczne i groźne ukąszenia owadów spotkały chyba każdego z nas. Z tego poradnika dowiesz się, o czym należy pamiętać planując letni wypoczynek.

Jak chronić skórę przed słońcem?

Choć udając się na wakacje wiele osób marzy o powrocie z piękną, złocistą opalenizną. Choć kąpiele w słońcu to idealny sposób na uzupełnienie witaminy D, która pełni ważną rolę w organizmie, zdobycie opalenizny wcale nie należy do najprostszych zadań. Przy okazji opalania łatwo o nabawienie się oparzeń skóry czy groźnych komplikacji nawet w postaci czerniaka. Dlatego tak ważnym jest by pamiętać o właściwej ochronie w postaci kremu do opalania. To obowiązkowy element bagażu osób wybierających się nie tylko na plażę, ale nawet w góry.

Wybór odpowiedniego kremu uzależniony jest od kondycji i karnacji skóry. Osoby o ciemniejszej cerze mogą pozwolić sobie na balsam z mniejszym filtrem UV, ponieważ melanina w ich skórze chroni przed promieniowaniem. Posiadacze cery jasnej, a szczególnie naczynkowej powinni zaopatrzyć się w krem z wysokim filtrem. Może to wydłużyć proces opalania, ale z pewnością zapobiegnie nieprzyjemnym oparzeniom i innym komplikacjom.

Zobacz również  Trendy wśród kosmetyków do włosów - 2022

 

Groźne owady – jak się przed nimi zabezpieczyć?

Kleszcze, komary, szerszenie – to tylko niektóre z wielu groźnych owadów, których ukąszenia mogą przydarzyć się wczasowiczom. Są nie tylko nieprzyjemne – mogą także odebrać radość z wakacji, wywołując ból, a czasem nawet konieczność wizyty w szpitalu. Wybierając się na wakacje należy pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiednich narzędzi ochrony przed nimi.

W głównej mierze są to preparaty odstraszające i zapobiegające ukąszeniom. Powinny znaleźć się w plecaku zaraz obok balsamów do opalania, które zwiększają przyswajanie witaminy D. Wybierając się na piesze wycieczki np. do lasu należy także pamiętać o założeniu odpowiedniego stroju z długimi rękawami i nogawkami. To jeden ze skutecznych sposobów radzenia sobie z komarami i kleszczami.

 

O czym jeszcze pamiętać wybierając się na letni wypoczynek?

Kiedy nadchodzi czas upragnionego urlopu, słońca i przyjemnego rozkoszowania się witaminą D, bardzo łatwo zapomnieć o ważnych rzeczach związanych ze zdrowiem na wakacjach. Udając się za granicę, oprócz sprawdzenia ważności paszportu i innych dokumentów, należy także sprawdzić, czy kraj do którego się podróżuje nie wymaga przejścia odpowiednich szczepień ochronnych.

Należy także pamiętać o zabraniu ze sobą apteczki z opatrunkami i zapasem przyjmowanych leków (z nadwyżką na kilka dni). Wręcz nie wolno ruszać się z domu bez okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, a także ochronnej czapki na głowę (szczególnie, jeżeli wypoczynek planuje się na plaży i w słonecznych miejscach takich jak góry). Tych kilka porad pozwoli bezpiecznie spędzić wakacje i zadbać o zdrowie podczas wypoczynku.

Zobacz również  Kosmetyki z czarnym bzem