Praktyczne porady dla użytkowników wyciskarki lub sokowirówki

Posiadanie w domu takie sprzętu jakim jest wyciskarka lub sokowirówka to najprostsza droga do zdrowych nawyków żywieniowych. Nie każdy jednak wie jak prawidłowo posługiwać się takim sprzętem, by służył on na wiele lat. Oto kilka praktycznych porad, które nie tylko wskażą jak prawidłowo wyciskać, ale również jak obchodzić się z warzywami czy owocami.

Jak prawidłowo przygotować owoce i warzywa do wyciskania soku?

Wydaje się, że proces wyciskania warzyw i owoców nie wymaga od nas ich uprzedniego umycia. W końcu w przypadku wyciskarki skórka zostaje w niepotrzebnej pulpie, natomiast sokowirówka przerabia wszystko na sok. Może się to skończyć tym, że wytwarzany przez nas sok… będzie niezdrowy. Zawarte w niemytych produktach bakterie niestety mogą źle wpłynąć na środowisko żołądka, szczególnie gdy soki spożywane są na czczo.

Choć warzywa i owoce są bardzo zdrowe, niestety w obecnych czasach są one często pryskane pestycydami, jak również nabłyszczane czy nawożone w sztuczny sposób, by szybciej rosły lub dłużej utrzymywały świeżość. Warto zatem myć absolutnie każdy kawałek jedzenia, jaki trafia do naszego soku.

Ponadto przed włożeniem ich do wyciskarki, należy pokroić je na mniejsze kawałki. Niestety wyciskarki posiadają o wiele węższe wloty, dlatego tutaj konieczne jest dodatkowe przygotowanie produktów.

Zobacz również  Mięso - na co uważać przy zakupie

Jak prawidłowo czyścić wyciskarki i sokowirówki?

Podczas mycia wyciskarki czy sokowirówki należy bezwzględnie przestrzegać ważnej zasady – każdy zdejmowalny element powinien zostać rozmontowany i umyty indywidulanie. Pozostawienie jakichkolwiek resztek w zagłębieniach czy wnękach, a następnie wyciśnięcie soku może doprowadzić do poważnego zatrucia pokarmowego. Pozostawiony pokarm ulega zepsuciu i może dostać się do naszego „zdrowego” soku.

Jednym z ważniejszych aspektów dotyczących mycia urządzeń tego typu, jest również szybkość wykonania tej czynności. Nie należy odkładać tego na później, bowiem im dłużej zaschnięte resztki będą zalegać zwłaszcza w ciężko dostępnych elementach, tym trudniej będzie je później usunąć. Podobnie jest z resztą ze szklaneczkami z których soki spożywamy – pozostawiany po produktach osad jest niełatwy do umycia.

Do czyszczenia sokowirówki czy wyciskarki warto używać delikatnych detergentów oraz ciepłej, bieżącej wody. Już sam jej strumień jest w stanie usunąć wiele zabrudzeń, jednak obecność płynu jest bardzo wskazana, ponieważ zabija on zarazki. Warto pamiętać, by elementów wyciskarki czy sokowirówki nie myć w zmywarce. Są one na tyle delikatne i na tyle proste w konstrukcji, że warto jest to robić ręcznie.

Mając kłopoty z doczyszczeniem jakiegokolwiek elementu, dobrze jest skorzystać z dołączonych do urządzenia zestawów szczotek. Zazwyczaj mają one niewielkie rozmiary, a ich kształty są w pełni dostosowane do wygodnego czyszczenia.

Zobacz również  Jak wybrać zdrowy sok?

Jak dobrze przygotować urządzenia do wyciskania soków?

Pamiętaj, że za każdym razem gdy korzystasz z wyciskarki czy sokowirówki, warto jest całość składać, nawet jeśli na chwile obecną nie planujesz korzystania z nich w najbliższym czasie. I choć wydaje się to absurdalne, w rzeczywistości sprawia, że następnym razem, gdy będziesz mieć ochotę na świeżo wyciskany sok, łatwiej będzie Ci tę czynność wykonać. Już poskładany sprzęt jedynie czeka na użycie. Pamiętaj jednak by chowany sprzęt był zawsze całkowicie suchy, jeśli składasz go bezpośrednio po umyciu.

Kilka prostych rad z pewnością odmienią czynność jaką jest wyciskanie soku, w przyjemne i zdrowe doświadczenie.