Trądzik, kurzajki i zanieczyszczone pory to dolegliwości, które spędzają sen z powiek niejednemu nastolatkowi. Problemy skórne w okresie dojrzewania są często wynikiem zmian hormonalnych, lecz także niewłaściwej diety i nieodpowiedniej pielęgnacji cery. Co zrobić, aby skutecznie zapobiec ich powstawaniu?
Trądzik – przekleństwo nastolatków
Nieestetyczne, czerwone krosty, które pokrywają twarz, a czasami także dekolt i plecy sprawiają, że młodzi ludzie rozpaczliwie szukają sposobu na polepszenie stanu swojej skóry. Dynamiczny rozwój nauki nadal nie rozwiązał w pełni problemu trądziku, lecz sprawił, że jego leczenie stało się łatwiejsze i skuteczniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Pomógł nam też zrozumieć przyczyny jego powstawania i poznać metody zmniejszania ryzyka wystąpienia na twarzy szpecących pryszczy. Za pojawienie się charakterystycznych dla trądziku problemów skórnych odpowiadają m.in. zmiany hormonalne, lecz jednym ze sposobów na uniknięcie pryszczy jest regularne przemywanie twarzy łagodnym tonikiem i stosowanie kosmetyków do cery trądzikowej. Warto też zadbać o zdrową dietę i wyeliminować ze swojego jadłospisu wysoko przetworzoną żywność, pikantne potrawy, słodycze oraz ziemniaki, biały ryż i makaron. Leczenie trądziku powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza i obejmować kurację lekami, dlatego gdy na naszej skórze pojawią się pierwsze wypryski, koniecznie umówmy się na konsultację ze specjalistą.
Zanieczyszczone pory i kurzajki – jak z nimi walczyć?
Zatkane pory sprawiają, że na twarzy pojawiają się nieestetyczne czarne kropki, przypominające zabrudzenia. Jeżeli chcemy ich uniknąć, pamiętajmy o regularnym zmywaniu makijażu za pomocą łagodnych kosmetyków oraz unikajmy stosowania ciężkich pudrów, które dodatkowo zanieczyszczają pory. Aby odetkać pory, oczyśćmy skórę przy użyciu pary, pochylając głowę nad pojemnikiem z gorącą wodą. Gdy pory się rozszerzą, usuńmy z nich zabrudzenia za pomocą płatków kosmetycznych nawilżonych antybakteryjnym tonikiem.
Częstym problemem skórnym nastolatków są także kurzajki, a więc krostki wywołane wirusem HPV, które pojawiają się najczęściej na dłoniach, stopach i w okolicy ust. Łatwo się nimi zarazić poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub przebywając w miejscach publicznych tj. pływalnia czy szatnia. Możemy zapobiegać pojawieniu się brodawek, unikając korzystania z ręczników czy nożyczek do paznokci, należących do osób zarażonych wirusem. Jeśli jednak pomimo zachowania środków ostrożności zauważymy na skórze pierwsze brodawki, jak najszybciej zwróćmy się o pomoc do lekarza. Możemy również skorzystać z domowych sposobów leczenia, polegających na wcieraniu w powierzchnię krostek żółtego soku z rośliny zwanej jaskółczym zielem.
Uciążliwe problemy skórne to prawdziwa zmora nastolatków, którzy w wieku dojrzewania są wyczuleni na punkcie swojego wyglądu. Na szczęście możemy jednak zapobiegać pojawianiu się pryszczy, kurzajek czy zapychaniu się porów, stosując kosmetyki odpowiednie do naszego typu skóry, dbając o podstawowe zasady higieny oraz unikając niezdrowych posiłków. Jeżeli mimo to zauważymy pierwsze problemy skórne, jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem, który przepisze nam zestaw leków oraz doradzi, w jaki sposób przywrócić cerze piękny wygląd.