Kontuzje kolana bywają poważne. Często wymagana jest rehabilitacja. Na szczęście w Polsce istnieje wiele gabinetów fizjoterapii. Dzięki nim można wrócić do sprawności sprzed kontuzji.
Kiedy warto rozpocząć rehabilitację?
Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej zacząć rehabilitację. Decyzja zależna jest od rodzaju urazu, jego nasilenia, a także wskazań lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, im szybciej się ją rozpocznie, tym lepsze będą jej wyniki. Warto wiedzieć, że w przypadku urazów kolana, takich jak skręcenie bądź zwichnięcie, zalecane jest rozpoczęcie rehabilitacji w ciągu pierwszych kilku dni po urazie, po ustąpieniu bólu i obrzęku. Jej celem jest w tym przypadku przywrócenie ruchomości, redukcja bólu i obrzęku, a także wzmocnienie mięśni i poprawa stabilizacji kolana.
Warto zaznaczyć, że w przypadku operacji kolana, na przykład rekonstrukcji więzadła krzyżowego, rehabilitacja powinna rozpocząć się w ciągu paru dni po zabiegu, po ustąpieniu bólu oraz obrzęku. Co istotne, celem rehabilitacji w takowym przypadku jest przywrócenie pełnej ruchomości kolana, wzmocnienie mięśni, poprawa stabilizacji kolana oraz zapobieganie powikłaniom pooperacyjnym. Zawsze trzeba konsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą. Specjaliści pomogą w doborze właściwych ćwiczeń oraz sposobu rehabilitacji. Okazuje się, że jej przeprowadzenie pod okiem fizjoterapeuty jest kluczowe w celu uzyskania dobrych wyników rehabilitacji oraz uniknięcia powikłań.
Co trzeba wiedzieć o rehabilitacji kolan?
Jak się okazuje, rehabilitacja kolan to proces, który może obejmować bardzo dużo różnych technik oraz metod, w zależności od typu i ciężkości urazu. Składa się ona jednak z paru etapów. Mają one na celu pomóc pacjentowi w powrocie do normalnego funkcjonowania i minimalizacji bólu. Po urazie kolana, w pierwszej fazie rehabilitacji bardzo istotne jest ograniczenie bólu, obrzęku oraz zapalenia stawu kolanowego. Do tego celu wykorzystuje się przeważnie terapię zimnem bądź ciepłem. Nie można też zapomnieć o ćwiczeniach relaksacyjnych i ćwiczeniach w celu wzmocnienia mięśni nóg. Następnie przychodzi czas na fazę środkową. Skupia się ona na wzmacnianiu mięśni i poprawie ruchomości stawu kolanowego. Fizjoterapeuta może zalecić ćwiczenia siłowe i aerobowe, jak również ćwiczenia koordynacyjne w celu poprawy równowagi i kontroli ruchu. Natomiast podczas fazy końcowej, pacjent pracuje nad przywróceniem pełnej funkcji kolana i poprawie zdolności do przeprowadzania codziennych czynności. Warto zaznaczyć, że fizjoterapeuta może zalecić ćwiczenia na równowagę, elastyczność oraz koordynację. Do tego dolicza się też ćwiczenia zwiększające siłę i wytrzymałość.
Bardzo istotne jest to, żeby rehabilitacja kolan była prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Specjalista powinien dobrać właściwe ćwiczenia oraz metody leczenia właściwe dla pacjenta. W naszym kraju istnieje bardzo dużo gabinetów fizjoterapii.