Rower jako sposób na rehabilitację

Wiele osób korzysta z różnych form rehabilitacji. Powody ku temu są różne. Bardzo często rehabilitacja jest potrzebna osobom chorym, niepełnosprawnym, starszym oraz ludziom, którzy ucierpieli w wypadkach i innych zdarzeniach. Metod rehabilitacji jest bardzo wiele i są one uzależnione od rodzaju schorzenia. Jedną z metod jest rehabilitacja przy użyciu roweru. Ciekawym rozwiązaniem są również specjalne pedały rehabilitacyjne.

Rower w wersji tradycyjnej oraz stacjonarnej, ergometr, rower do ćwiczeń oraz pedały rehabilitacyjne do roweru. Są to specjalne urządzenia służące do rehabilitacji. Wykorzystuje się je w salach rehabilitacyjnych, siłowniach czy też salach fitness na całym świecie. Okazuje się, że rower oraz specjalistyczne pedały rehabilitacyjne mogą pomóc w skutecznej rehabilitacji stawu kolanowego. Nic w tym dziwnego, ponieważ staw kolanowy bierze czynny i intensywny udział w jeździe rowerowej i procesie pedałowania.

Cele rehabilitacji stawu kolanowego poprzez jazdę na rowerze

Rower stacjonarny, pedały rehabilitacyjne i inne podobne urządzenia są bardzo często zalecane w protokołach rehabilitacyjnych w przypadku problemów ze stawem kolanowym. Cele takiej rehabilitacji po urazie lub operacji są następujące:

 • Złagodzenie, a nawet całkowita likwidacja bólu.

 • Zwiększenie zakresu ruchu w stawie kolanowym, a nawet jego całkowite przywrócenie.

 • Zwiększenie lub całkowite przywrócenie stabilizacji w stawie kolanowym po operacji lub wypadku.

 • Zwiększenie albo przywrócenie siły mięśni, które wpływają na prawidłowe działanie stawu kolanowego.

 • Ochrona przed kolejnymi urazami.

Zobacz również  Wyciskarka do cytrusów – jak wybrać?

W porównaniu z innymi czynnościami i ćwiczeniami, jazda na rowerze stacjonarnym lub korzystanie z urządzeń, takich jak pedały rehabilitacyjne jest bezpiecznym ćwiczeniem nawet w przypadku początkowych etapów rehabilitacji. Pozwala ono na poprawę zakresu ruchu, a także stabilności stawu. Ćwiczenie to pozwala na odżywianie tkanek w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych lub po operacji rekonstrukcji chrząstki stawowej.

Atuty jazdy rowerowej oraz używania urządzeń, takich jak pedały rehabilitacyjne

Jazda na rowerze to ćwiczenie posiadające wiele funkcji i atutów, dzięki którym rehabilitacja stawu kolanowego jest bardzo skuteczna:

 • Brak obciążenia stawu w związku z wagą własnego ciała.

 • Wykorzystywany jest zakres ruchu potrzebny do codziennego funkcjonowania.

 • Regulacja oporu.

 • Stabilna pozycja.

 • Odżywienie chrząstki stawowej.

 • Wspomaganie układu sercowo-naczyniowego.

Oprócz standardowych rowerów, na rynku dostępne są specjalne pedały rehabilitacyjne. Dzięki nim można siedzieć wygodnie w fotelu w ulubionej pozycji i jednocześnie pedałować. Znalezienie takiego wyposażenia nie jest trudne, ponieważ na stanie taki sprzęt jest posiadany przez bardzo wiele gabinetów rehabilitacyjnych.

Istnieje też możliwość zaopatrzenia się we własne pedały rehabilitacyjne. W sieci działa wiele sklepów posiadających w swoich ofertach takie wyposażenie. Istnieje też możliwość pozyskania takich urządzeń ze specjalnych wypożyczalni.