Szyja to bardzo skomplikowany odcinek naszego kręgosłupa. Budują ją kręgi kostne, mięśnie, wiązadła, nerwy oraz naczynia żylne tętnicze i limfatyczne. Zawiera takie struktury jak gardło, krtań, przełyk czy tarczycę. Szyjna część kręgosłupa jest mocno obciążona, wykonuje ogromną ilość pracy każdego dnia. Wiąże się to często, z nadmiernym obciążeniem tego odcinka kręgosłupa co może wywołać silny dyskomfort i ból. Kiedy przykre dolegliwości odcinka szyjnego wymagają rehabilitacji?
Patologiczne objawy kończynowe
Drętwienie i drżenie rąk, niedowład kończynowy, zaburzenia czucia ręki lub osłabienie chwytu palców dłoni to objawy, które powinny skłonić do wizyty u fizjoterapeuty. Mogą być objawem zaburzenia przepływu nerwowego z rdzenia kręgowego do ręki. Takie zjawisko występuje w przypadku zespołu ciaśni nadgarstka, rwy barkowej, uszkodzenia nerwów obwodowych, dużego poziomu stresu bądź zbliżającego się udaru. Doświadczony rehabilitant określi przyczynę objawów i zastosuje odpowiednią interwencję terapeutyczną.
Bóle szyi i głowy
Niepokojące objawy, które koniecznie wymagają wizyty u specjalisty to powtarzające się bóle głowy promieniujące aż do czoła, o charakterze stałym lub pulsującym, nasilające się podczas ruchów. Są to uciążliwe symptomy, które w znacznym stopniu obniżają jakość życia.
Objawy ze strony zmysłu wzroku
Pojawiające się mroczki przed oczami, zaburzenia widzenia, drżenie gałek ocznych to poważne problemy, które mogą być związane z uciskiem na nerwy i naczynia w obrębie szyjnego odcinka. Rehabilitacja szyi i odpowiednie ćwiczenia powinny zmniejszyć przykre dolegliwości.
Zaburzenia przełykania związane z uciskiem na przełyk
Symptomy te zwykle wymagają szybkiej diagnozy i rehabilitacji. Chory podczas przełykania odczuwa utrudnione przesuwanie kawałków pokarmu wzdłuż przełyku, co może skutkować silnym bólem, kaszlem czy ślinotokiem. Polepszenie ukrwienia i unerwienia odcinka szyjnego powoduje zwykle usunięcie przykrych dolegliwości.
Zaburzenia pracy serca uwarunkowane uciskiem na tętnice szyjne
Ucisk na tętnice szyjne może być uwarunkowany między innymi zwyrodnieniem kręgów szyjnych, dyskopatią lub urazem mechanicznym. Często występuje u osób, które są mało aktywne, mają wady postawy lub długotrwale pozostają w pozycjach wymuszonych np. podczas pracy przy komputerze. U takich osób mogą pojawić się zaburzenia pracy serca, duże wahania ciśnienia krwi lub omdlenia i apatia.
Nerwobóle
Nerwobóle inaczej neuralgia to objawy o charakterze napadowym. Przybierają postać mrowienia, drętwienie czy niedowładu. Najczęściej występują w okolicy głowy, szyi lub pleców. Mogą wiązać się z uciskiem lub uszkodzeniem nerwów w obrębie szyi. Pomoc rehabilitacyjna jest w tym wypadku bardzo pomocna.
Odcinek szyjny to jedna z najważniejszych struktur naszego organizmu. Mała aktywność fizyczna, niewłaściwa postawa ciała oraz schorzenia układu kostno-mięśniowego są często przyczyną objawów bólowych odcinka szyjnego. Niepokojące symptomy zawsze powinny skłaniać do odbycia wizyty u rehabilitanta, celem diagnozy i właściwej interwencji fizjoterapeutycznej.