Suche igłowanie należy do jednych z bardziej popularnych metod z dziedziny fizjoterapii. Polega na umieszczeniu igły akupunkturowej w miejscu napięcia mięśniowego, co pozwala pozbyć się bólu i sztywności w ciele. W łagodzeniu jakich objawów może pomóc taki zabieg? W jaki sposób się go przeprowadza i kiedy należy z niego zrezygnować?
Napięcia w ciele? Suche igłowanie może pomóc
Dry needling, czyli suche igłowanie ma na celu rozluźnienie punktów spustowych, które można w łatwy sposób zlokalizować jako zgrubienie w obrębie mięśni. Powodują one ból i często promieniują do innych części ciała. Powstają w wyniku przeciążenia danego miejsca, stresu lub nieprawidłowej postawy ciała. Zabieg igłowania przeprowadzony przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów, lekarzy lub osteopatów pozwala pozbyć się tych bolesnych miejsc. Umieszczenie igły w dowolnym miejscu w ciele, które wymaga odprężenia (mogą to być np. kończyny, tułów lub głowa) na początku powoduje drżenie mięśnia, a następnie jego rozluźnienie. Suche igłowanie https://reha-kfz.pl/uslugi/suche-iglowanie/ jest zabiegiem, który nie wywołuje wielu doświadczeń bólowych (często jest bezbolesne) i bezpiecznym – mała średnica igły akupunkturowej oraz jej elastyczność zapewnia dokładność działania na dane miejsce w ciele.
Jakie jeszcze objawy pomaga zwalczyć ta metoda?
Oprócz pomocy w redukcji punktów spustowych igłoterapię warto wprowadzić także w przypadku występowania innych dolegliwości – zarówno ze strony układu ruchu, jak i tych ogólnoustrojowych. Zabieg ten doceniają szczególnie osoby prowadzące aktywny tryb życia lub zawodowi sportowcy. Suche igłowanie może skutecznie wspomóc regenerację po przebytych kontuzjach, a także umożliwić powrót do formy po dłuższym okresie w bezruchu – np. po zwichnięciach, złamaniach lub skręceniach. Ponadto, terapia za pomocą igieł akupunkturowych pozwala zwalczyć bóle głowy (stosowana jest m.in. u pacjentów cierpiących na napięciowe bóle głowy lub migreny), niwelować objawy zespołu cieśni nadgarstka, zapalenia rozcięgna podeszwowego i łokcia tenisisty. Przydaje się również w łagodzeniu wszelkiego rodzaju bólów pleców, barków oraz w terapii blizn.
Przeciwwskazania do wykonania igłoterapii
Mimo, że suche igłowanie uważane jest za bezpieczny zabieg, warto wiedzieć, w jakich przypadkach lepiej z niego zrezygnować. Na czas przechodzenia infekcji lub walki z gorączką nie powinno się korzystać z tej metody. Zaburzenia krzepliwości krwi oraz występujące żylaki również mogą być powodem odmówienia wykonania zabiegu. Doświadczony fizjoterapeuta omija miejsca, które pokryte są ranami lub guzkami, a także owrzodzeniami i innymi zmianami skórnymi. Przeciwwskazaniem do igłoterapii jest także uczulenie na tworzywa, które stosuje się podczas zabiegu, choroby psychiczne, mała tolerancja zabiegów z użyciem igieł, ciąża oraz zaburzenia czucia.
Suche igłowanie jest sposobem na pozbycie się napięć w ciele oraz zwalczenie innych uciążliwych objawów – zarówno ze strony grup mięśniowych, jak i tych bardziej ogólnych.