Wybór odpowiedniej karmy dla kota z alergią pokarmową.

Sposób żywienie naszych zwierząt ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ich zdrowia i dobrej kondycji przez cały czas. Bardzo często dobór odpowiedniej karmy stanowi element leczenia. Zdarza się, że organizm zwierzęcia nie toleruje pewnych składników karm i do końca życia musi otrzymywać pożywienie dostosowane do jego stanu zdrowia. Ma to miejsce między innymi w przypadku alergii pokarmowych.

Czym są alergie pokarmowe?
Są to negatywne reakcje na pokarm, mające u podstaw mechanizmy immunologiczne. Szacuje się, że nawet u około 5% kotów występują różnego rodzaju nieprawidłowe reakcje na pokarm. Alergie pokarmowe u kotów zwykle charakteryzuje występowanie objawów dermatologicznych (głównie świąd głowy i szyi, prosówkowe zapalenie skóry, tzw. zespół eozynofilowy oraz obecność wyłysień).

Sprawdź: https://e-spar.com.pl/kategoria/karma-dla-kota/532

Diagnoza i co dalej?
Lekarz weterynarii po przeprowadzeniu diagnostycznej diety eliminacyjnej stwierdzi, na jakie alergeny nasz kot ma alergię. Zwykle są to wołowina, ryby, drób oraz zboża. Kiedy już dowiemy się, jakich składników nie może zawierać dieta naszego kota, pozostaje wybór karmy. Oczywiście tutaj również fachowo może nam pomóc lekarz weterynarii, jednak z powodu ogromnej liczby producentów, ostateczny wybór będzie należał do nas. Niektórzy właściciele decydują się na stosowanie samodzielnie przygotowanych posiłków jednak jest to pracochłonne, a wysokiej jakości hipoalergiczna karma dla kota będzie w pełni skuteczna i bezpieczna. Większość specjalistów z dziedziny dermatologii weterynaryjnej uważa, że najlepsze rezultaty przynosi stosowanie karmy na bazie białka hydrolizowanego. Białko hydrolizowane charakteryzuje niska masa cząsteczkowa, przez co traci ono zdolność do uczulania. Inną opcją jest stosowanie kamy, która w składzie zawiera pojedyncze źródło białka – wówczas musimy wybrać karmę, która nie ma w składzie składnika, na który nasz kot ma uczulenie.

Zobacz również  Co warto wiedzieć o rehabilitacji kręgosłupa?

Gdzie szukać karmy dla kociego alergika?
Szukając odpowiedniej karmy, na pewno należy odrzucić wszystkie popularne, tzw. marketowe karmy, ponieważ w zasadzie zawsze są to produkty niskiej jakości, zawierające w składzie częste alergeny, np. zboża. Dobrym miejscem do zakupu tego typu karm będzie sklep zoologiczny tradycyjny lub internetowy. Na szczęście w dzisiejszych czasach coraz więcej producentów posiada w ofercie karmy dla kotów z alergią. Nie można zapominać, że sam dopisek „karma hipoalergiczna” nie oznacza, że jest to karma wysokiej jakości. Przed zakupem obowiązkowo przeczytajmy skład. Jeśli na jednym z początkowych miejsc zobaczymy zboża, lepiej zostawmy tę karmę i przejdźmy do kolejnej. Wszak koty to bezwzględni mięsożercy, potrzebujący w pożywieniu wysokiej jakości białka i zboża w ich karmach nie są dobrym pomysłem, a niestety często są stosowane jako wypełniacze. Koty są dość wymagającymi konsumentami więc najlepiej jeśli do tego uda nam się wybrać karmę o smaki, jaki nasz kot lubi. Nad wyborem karmy dla kota z alergią pokarmową warto pochylić się z dużą starannością, ponieważ od tego co wybierzemy, będzie zależał jego komfort przez całe życie.

Dodaj komentarz