Wyciskarka do cytrusów – jak wybrać?

Aby dostarczyć odpowiednią porcję witamin każdego dnia, dobrze jest zaopatrzyć się w wyciskarkę do cytrusów, a smak takiego soku jest jego niewątpliwą zaletą. Takie urządzenie pozwoli na przygotowanie soków z cytryn, pomarańczy oraz grejpfrutów. Aby wybrać odpowiednią wyciskarkę należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii przed zakupem.

Jak działa wyciskarka co cytrusów?

Wyciskarka do cytrusów jest bardzo prosta w obsłudze. Aby uzyskać sok należy przeciąć owoc na pół, a następnie przykładać każdą część do stożka umieszczonego na szczycie wyciskarki. Wyciśnięty sok spływa do pojemnika, a dzięki zainstalowanemu sitku ciecz pozbawiona jest wszelkich błon oraz pestek, które zostają zatrzymane podczas wyciskania. Sok uzyskany za pomocą wyciskarki do cytrusów jest zdrowszy i bardziej odżywczy, niż z sokowirówki. Dzięki niskim obrotom silnika nie wytwarza się ciepło powodujące zniszczenie zawartych w soku enzymów.

Jakie występują rodzaje wyciskarek do cytrusów?

Wyróżnia się dwa rodzaje wyciskarek do cytrusów. Pierwsza to wyciskarka automatyczna, w której po przyłożeniu cytrusa do stożka urządzenie uruchamia się automatycznie, co pozwala na dokładne wyciśnięcie soku z połówki. Drugim typem jest wyciskarka manualna, w której wyciskanie soku odbywa się ręcznie, dzięki czemu nie trzeba podłączać urządzenia do gniazdka elektrycznego. Niektóre modele działają na zasadzie dźwigni, która ułatwia wyciśnięcie soku i zmniejsza ilość potrzebnej siły.

Zobacz również  Ból biodra - jakie są przyczyny?

Jakie są parametry wyciskarek do cytrusów?

Przed wyborem wyciskarki do cytrusów należy zastanowić się nad tym co będzie dla nas najważniejsze. Urządzenia różnią się między sobą chociażby ze względu na wielkość zastosowanego pojemnika na sok. Wybór jest spory, niektóre modele posiadają takie rozwiązania, które umożliwiają przygotowanie nawet jednego litra soku na raz. Warto także sprawdzić jaką moc posiada dane urządzenie, ponieważ im większa moc wyciskarki do cytrusów tym wydajność urządzenia będzie większa. Podstawowe parametry tych urządzeń wynoszą 20 – 30 W. Niektóre z nich posiadają moc nawet do 100 W.

Dieta z owoców

Kolejnym aspektem, który powinno się wziąć pod uwagę jest to, czy urządzenie pozwala kontrolować gęstość soku, w zależności od preferencji możemy uzyskać sok z miąższem lub bez. Gęstość reguluje się manualnie poprzez zmianę średnicy otworów, którymi sok ma wypływać. Jeśli sprzęt jest jednoczęściowy jego czyszczenie może być utrudnione, dlatego warto sprawdzić czy jest możliwość umycia poszczególnych elementów w zmywarce, co znacznie ułatwi korzystanie z tego urządzenia.

Istotną kwestią jest obudowa wyciskarki do cytrusów. Elementy muszą być dobrze dopasowane oraz wykonane z solidnego materiału tak, aby urządzenie mogło służyć jak najdłużej. Obudowa może być wykonana z tworzywa sztucznego lub wzmocniona elementami metalowymi lub ze stali nierdzewnej. Ważnym aspektem jest również kolor obudowy, ponieważ białe powierzchnie od soku z cytrusów mogą się przebarwić, tworząc nieestetyczne zacieki.

Zobacz również  Rower jako sposób na rehabilitację