Złapać wilka – czyli co?

Babcie często ostrzegały nas, by nie siadać na zimnym, bo złapiemy wilka. Ten mistyczny wilk był dla jak dziwaczny potwór, a tak naprawdę nie wiedzieliśmy, o co chodzi. Ludowy porzekadło ostrzegało nas przed zakrzepem przyodbytowego splotu żylnego, czyli zakrzepicą odbytu. Co to za choroba i jak się ją leczy?

Czym jest zakrzepica odbytu?

Zakrzepica odbytu objawia się jako powstający nagle i bardzo bolesny guzek. Jest on niewielki, a lekarze mówią, iż ma rozmiar wiśni, a pojawia się w okolicach odbytu. Cierpiący na tę dolegliwość pacjenci mówią, iż pojawiła się ona po dużym, krótkotrwałym wysiłku, na przykład podniesieniu jakiegoś ciężaru. Pojawienie się tego schorzenia wiąże się także z zaparciami lub z długotrwałym, nieruchomym siedzeniem w jednej pozycji. Powstaniu guzka może także sprzyjać brak możliwości zachowania higieny osobistej, ale pojawia się on także u osób, które bardzo o nią dbają.

Jak rozpoznać zakrzepicę odbytu?

Pojawiający się guzek ma ciemnoczerwoną lub siną barwę i od początku jest bolesny, a ból nasila się po wypróżnieniu i nie mija przez kilka godzin. Bóle związane z zakrzepicą odbytu stopniowo mijają w ciągu kilku dni, maksymalnie dwóch tygodni, a w tym czasie guzek się zmniejsza. Na każdym etapie choroby może wystąpić krwawienie z guzka, z reguły ma ono miejsce w kilka dni od początku choroby, może być dość obfite, co bardzo niepokoi pacjentów. Zakrzepica odbytu jest bolesna, ale nie jest poważanym schorzeniem. Ma łagodny charakter i mija w zasadzie samoistnie, ale czasami pozostawia nadmiar skóry w miejscu zanikłego guzka, co nazywa się guzkiem wartowniczym.

Zobacz również  Czy soki z kartonu są zdrowe? Czytaj etykiety

Jak leczy się zakrzepicę odbytu?

Najważniejszym postępowaniem lekarza jest uspokojenie pacjenta i poinformowanie go o łagodnym charakterze schorzenia. Jeśli guzek utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczna jest dodatkowa wizyta u lekarza proktologa. Podczas badania, oceni on ryzyko i może zlecić nacięcie zakrzepu. Jeśli nie ma takiej potrzeby, celem złagodzenia bólów stosuje się różne maści, ale nie wolno używać czopków. Zakrzepica odbytu często wiąże się z dodatkowym krwawieniem. Konieczna jest wtedy diagnostyka dla wykluczenia nowotworu, którą przeprowadza się około 4-6 tygodni od diagnozy, by uniknąć niepotrzebnych dolegliwości przy badaniu.

Operacyjne usuwanie zakrzepicy odbytu

Usuwanie zakrzepicy odbytu może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na doraźnym nacięciu zakrzepu, co oznacza, że lekarz usuwa skrzep z guzka, co przynosi natychmiastową ulgę choremu i przyspiesza gojenie. Po wyleczeniu potrzebny jest kolejny zabieg, w celu usunięcia pozostałości po guzku. Drugi sposób to operacja polegająca na całkowitym wycięciu guzka. Efektem tych działań jest natychmiastowa ulga u pacjenta.

Zakrzepica odbytu to niegroźne, ale bardzo nieprzyjemne schorzenie. Jeśli podejrzewamy, że mogło pojawić się u nas, zapiszmy się do lekarza, który szybko rozwiąże nasz problem.